Čtvrtý nejlepší robot na světě je z Gymnázia Jeseník
Jesenický týdeník Online Jesenický týdeník
Dnes je pátek 10.07.2020 07:12, jste 9584705. návštěvník přihlášený jako guest.

Internetová kavárna a klub Plíživá kontraInternetová kavárna a klub Plíživá kontra
 

Čtvrtý nejlepší robot na světě je z Gymnázia Jeseník
Filip Worm,

Detroit, USA, FIRST Championship 2018 – potvrzeno: robot studentů jesenického gymnázia se umístil na čtvrtém místě v disciplíně Design robota. Naši mladí programátoři a konstruktéři na světovém mistrovství ve FIRST Lego League byli rozhodně vidět. V silné konkurenci 108 týmů z celého světa dokázali, že robotika na jesenickém gymnáziu je na špičkové úrovni.


Čtvrtý nejlepší robot na světě je z Gymnázia Jeseník

Tým R. U. R. (Rainbow Universal Robots) tvoří studenti gymnázia. Záštitu nad týmem převzalo také SVČ Duha – proto anglické označení pro duhu v názvu. V tomto roce oslaví tým již 10. výročí svého vzniku. Za tu dobu týmem pod vedením Romana Chasáka prošly desítky studentů, pro něž se robotika a výzkum staly nedílnou součástí života.
Vrcholem práce v soutěži FIRST Lego League (FLL) je světové mistrovství. Letošní nejvyšší kolo se konalo na konci dubna v americkém Detroitu. Sešly se zde nejlepší týmy, které prošly sítem předchozích soutěží. Jen pro představu - do FIRST Lego League se v letošním roce zapojilo 32 tisíc skupin z 88 zemí světa, celkem tak soutěží prošlo přes 250 tisíc dětí. Tým R. U. R. zvítězil v republikovém kole, obsadil 2. místo ve středoevropském semifinále v polské Lodži a ve finále střední Evropy v německém městě Aachen (Cáchy) porazil konkurenční český tým z Prahy. Tím si zajistil přímý postup na světové finále v Detroitu v USA.
Už jen skutečnost, že můžete být přítomní tak jedinečné události, je celoživotní zážitek. Tisíce lidí zaplnily kongresové centrum v Detroitu. Opravdový svátek robotiky se světovou účastí. Vedle jednotlivých disciplín zde byla také možnost prezentovat svou zemi, město či výzkumný úkol.
áš stánek byl velmi oblíbený. Nejen proto, že si zde hosté mohli nabídnout pravé lázeňské oplatky, ale i pro celkový nápad prezentace. Návštěvníky totiž přitahoval poutavý vzhled se sloganem: Česká republika – země, kde vzniklo slovo robot. Studenti vyprávěli příběh bratrů Čapkových a vysvětlovali původ slova robot. Sami si pak procvičovali angličtinu, když komunikovali se soutěžícími z jiných zemí a navštěvovali jejich stánky. Velmi povzbuzující bylo, jak na nás reagovali Češi žijící v USA, případně ti, kdo znali Prahu či jiné části republiky.
Také organizátoři soutěže už pozvolna zjišťují, kde leží Jeseník. Vloni se světového finále účastnil tým gymnázia vedený Magdou Dostálovou a Pavlem Ostrým. Letos nás jeden Američan, významný tvůrce soutěžního designu, přivítal slovy: „Vašeho robota si pamatuji. Díval jsem se na živé vysílání z Německa. Máte ho fakt super.“ Slova, která povzbudila. V disciplíně Design robota nás porotci ohodnotili plným počtem bodů. Když přicházely další a další komise, aby robota zhodnotily, naše naděje na medaile rostla. Slavnostní vyhlášení však přineslo „pouze“ čtvrté místo. V konkurenci vzešlé z tisíců týmů nižších kol je to však naprosto skvělé umístění, které nemá v České republice obdoby. Členové i koučové týmu R. U. R. jsou na tento úspěch náležitě hrdí a děkují všem, kdo je při jejich cestě do USA podporovali.
Účast na světovém finále FLL v Detroitu byla možná díky sponzorům: Olomoucký kraj, město Jeseník, Fenix Trading s.r.o, Ondřejovická strojírna a.s., OGResearch, s.r.o., ELVERO CZ, s.r.o., Chata Paprsek, Omya CZ s.r.o., SteelPro 4 s.r.o. a SVČ DUHA Jeseník
Členové týmu R. U. R. jsou Jan Maceček, Pavel Ostrý ml., Petr Velc, Jiří Pučok, Jonáš Vokal, Jan Drochýtek, Anna Bicanová, Markéta Horáková, Hanuš Kameník, Filip Ondruch a Samuel Zvířecí. Soutěže se zúčastnili koučové Romana Chasák a Filip Worm, pozici průvodce a překladatelky obstarala Helena Tunysová.


Filip Worm, 22.5.2018 0:36, zobrazení: 8631

Diskuze nad článkem:

Zpět


 
Inzerce
6JCH http://www.fler.cz/ptak-skrivan
7Webová kamera Jeseník
8FACEBOOK JT
Řádková inzerce
Společenská kronika
Za kopcem
Ročník: 30, Číslo: 25
I. anketa
Jesenická nemocnice - věc veřejná
graf
II. anketa
Z klasického týdeníku
Výzva pro KIDSOK - 2009x
Petice za vyhlášení obecního referenda - 19x
Slimáci, plzáci a hlemýždi - 3x
VZPOMÍNÁME - 3x
Domašovští zasedali první - 3x
Nejčtenější články
Auditoři vznesli vážná obvinění - 4051x
(NE)Podnikání v turistickém ruchu po česku - 3759x
Jesenická radnice si stále neví rady s bezdomovci - 3592x
Přežijí horské lesy Jeseníků rok 2020? - 3328x
Jeseničtí městští úředníci přišli o svého šéfa - 3253x
JAW Studio
Optimalizováno pro rozlišení 1024x768 obrazových bodů a 16 bitovou barevnou hloubku (HiColor)