Podaří se HARD zachránit nebo je jeho prodej zástěrkou něčeho zatím neznámého?
Jesenický týdeník Online Jesenický týdeník
Dnes je neděle 25.08.2019 18:27, jste 7533640. návštěvník přihlášený jako guest.

Internetová kavárna a klub Plíživá kontraInternetová kavárna a klub Plíživá kontra
 

Podaří se HARD zachránit nebo je jeho prodej zástěrkou něčeho zatím neznámého?
(ma),

HARD Jeseník má nového majitele - firmu Moravia Industry. Zaměstnanci novému vlastníkovi nedůvěřují.


Podaří se HARD zachránit nebo je jeho prodej zástěrkou něčeho zatím neznámého?

Jeseník – 3. listopadu 2017 prodal insolvenční správce firmy Vítkovice Power Engineering (VPE) David Vandrovec firmu HARD Jeseník za 1,5 mil. Kč britské firmě Moravia Industry. Jak jsem psali v JT č.40/2017, na konci září 2017 byli propuštěni všichni zaměstnanci HARDu Jeseník s dvouměsíční výpovědní lhůtou a s odstupným podle kolektivní smlouvy.
Firmu Moravia Industry založil na britských ostrovech Čech Stanislav Lepka teprve 23. října 2017. Nový majitel HARDu bez jakékoliv ověřitelné podnikatelské historie získal všechny zaměstnance, ale jen tři částečně použitelné budovy a cca 250 strojů, které jsou umístěny v ostatních výrobních halách stále patřících firmě Vítkovice a.s.
„Ano, je pravdou, že jde o společnost založenou poměrně nedávno, nicméně to je běžná záležitost v situacích, kdy si nějaký subjekt kupuje podnik, protože chce, aby společnost, která tento podnik bude vlastnit, je „čistá“ a nezatížená minulostí. Obdobná situace byla i v případě prodeje ostravských závodů VPE Mostárna a Kotlárna. Stejně postupoval například rakouský zájemce o HARD Jeseník, který se údajně dohodl na koupi nemovitostí od Vítkovice a.s. a který si založil za tímto účelem zcela novou společnost, která byla shodou okolností zapsána v obchodním rejstříku stejný den, kdy jsme prodali závod HARD Jeseník (tj. stroje a zaměstnance),“ napsal nám k tomu David Vandrovec.
Zástupci nového majitele se objevili v HARDu v pondělí 6. listopadu 2017. Následovalo společné setkání se zaměstnanci. Hovořili jsme s několika z nich, kteří však chtějí zůstat v anonymitě. Očekávali jednání s lidmi, kteří budou vědět něco o oboru zpracování železa. Místo toho se jen dozvěděli, že nějaké pracovní týmy nového majitele budou hledat výrobní program a uplatnění na trhu a že vlastně netušili nic o stávající výrobě v HARDu. Navíc je nový majitel tlačí do stažení výpovědí do pondělí 13. listopadu, což většina zaměstnanců odmítla.
Podle insolventního správce šla Moravia Industry do toho rizika, že se jí nepodaří zaměstnance přemluvit, aby zůstali, a i do rizika, že bude muset vyplácet odstupné: „Náklady Moravia Industry, pokud se tedy nepovede jejich záměr, dosáhnou nejen výše onoho odstupného, ale k tomu je nutné přičíst ještě také právě těch 1,5 milionu, které zaplatili do majetkové podstaty VPE. A dále pochopitelně výplatu za listopad 2017. Celkem to tedy může dosáhnout cca 24-25 milionů korun, velmi hrubým odhadem. Je to ale riziko, s nímž do toho tato společnost šla. Pokud se jí nicméně podaří zaměstnance přemluvit, má reálnou šanci na to mít úspěšný podnik, získat dostatek zakázek.“
Z tohoto pohledu insolvenční správce ušetřil tyto velké peníze věřitelům, ale zaměstnanci to samozřejmě vidí jinak a obávají se nespecifikovaného podvodného jednání a nevyplacení listopadové mzdy a odstupného. To nepřímo potvrdil 10. listopadu i správce Vandrovec v Radiu Impuls, kde přiznal, že VPE neměla na výplatu odstupného a je otázkou, zda na ně má i Moravia Industry. Pokud by na sebe kvůli tomu vyhlásila konkurz, povinnost vyplatit tyto peníze by přešla na úřad práce, tedy na daňové poplatníky. Proč tedy VPE dávala zaměstnancům výpovědi?
Zaměstnanci minulý týden vyhledali právní kancelář i oborového právníka. Bylo jim údajně sděleno, že postup insolventního správce je nestandardní. Z toho důvodu se chtějí obrátit na insolvenční soud, krajské státní zastupitelství, které celý případ dozoruje, a Policii ČR. Navštívili i starostu města Jeseník Adama Kalouse, který v nedávné minulosti mylně informoval veřejnost o situaci v HARDu. Ten jim přislíbil blíže neurčenou pomoc. Situaci v HARDu budeme i nadále sledovat.
/JT č.45 z 14.11.2017/


(ma), 20.11.2017 10:38, zobrazení: 7814

Diskuze nad článkem:

Zpět 
Inzerce
1RI
2SK
6JCH http://www.fler.cz/ptak-skrivan
7Webová kamera Jeseník
8FACEBOOK JT
9MKZ Jeseník
Ročník: 29, Číslo: 33
I. anketa
Jesenická nemocnice - věc veřejná
graf
II. anketa
Z klasického týdeníku
Na obchvat Javorníku dělníci pokládají mikrokoberec - 664x
Zlaté dny letos zlaté po všech stránkách - 231x
Bělá odpadává z boje o titul přeborníka okresu - 7x
JEDNU Z NEJPĚKNĚJŠÍCH POŠT MÁ JESENÍK - 4x
ŠKODA ZAHOZENÝCH ŠANCÍ - 4x
Nejčtenější články
Den architektury zakončila debata o veřejném prostoru - 12916x
ELIŠKA BARTUŇKOVÁ SEDMÁ NA OLYMPIÁDĚ MLÁDEŽE - 7446x
Dobře nám tak? - 7439x
Jak se žije seniorům v bývalém zámku? - 7331x
VZPOMÍNKOVÁ OSLAVA DNE VÁLEČNÝCH VETERÁNŮ V HORNÍ LIPOVÉ - 7256x
JAW Studio
Optimalizováno pro rozlišení 1024x768 obrazových bodů a 16 bitovou barevnou hloubku (HiColor)