Jesenický týdeník Online Jesenický týdeník
Dnes je úterý 25.02.2020 19:58, jste 8652860. návštěvník přihlášený jako guest.

Internetová kavárna a klub Plíživá kontraInternetová kavárna a klub Plíživá kontra
 

Komu jde na ruku úřad práce?
Miroslav Chovanec,

Přinášíme další informace ve věci bývalých zaměstnanců HARDu Jeseník a postupu firmy Moravia Industry Ltd. (dále MI) a Úřadu práce Jeseník (dále ÚP).


Komu jde na ruku úřad práce?

Podle vyjádření bývalých zaměstnanců HARDu je schopnost ÚP řešit jejich problém prakticky nulová, nehraničí-li až se spoluprací s podivnou firmou Moravia Industry Ltd. (viz. JT č.45-49/2017).
Dne 1.12.2017 se bylo cca 90 bývalých zaměstnanců HARDu zaregistrovat do evidence ÚP. Nejdříve jim bylo sděleno, že do týdne dostanou vyjádření o tom, zda dostanou vyplacenu kompenzaci za odstupné, které firma MI nevyplatila, a podporu v nezaměstnanosti. Zdá se, MI není schopna spolupracovat s žádným úřadem, avšak velice rychle na ÚP nahlásila, že rozdala cca 81 zaměstnancům okamžité zrušení pracovního poměru s podivným zdůvodněním. Firma MI se za celý listopad neobtěžovala přihlásit zaměstnance k sociálnímu ani zdravotnímu pojištění a neučinila tak ani dosud. O tom, že by platila své závazky, nemůže být ani řeč. Zaměstnanci dosud neviděli na svých účtech od těchto „podnikatelů“ jedinou korunu a pravděpodobně se tak ani nestane.
ÚP nejprve sdělil, že o přiznání nebo nepřiznání kompenzace a podpory rozhodne do týdne. Po týdnu se zaměstnanci nedozvěděli nic. Pak byl termín odročen na 20.12.2017. Ani tento den však nic nedělo. Jen to, že je další termín dne 3.1.2018. Avšak ani tento den nepadlo žádné rozhodnutí a vše bylo opět odročeno na podezřelé datum 29.1.2018.
Zaměstnanci mají ze zákona dva měsíce ode dne doručení výpovědi na to, aby podali žalobu u soudu o její neplatnosti. Tato lhůta vyprší dne 26.1.2018. Proč tedy ÚP odročil rozhodnutí na 29.1.2018? Hraje o čas, aby nemusel podvedeným a okradeným lidem nic vyplácet? Důvodem odročení je dle ÚP to, že poslali novému majitele MI Ing. Michalu Liebovi dopis, aby zdůvodnil výpovědi dle paragrafu 55. Proč až v lednu 2018, když výpovědi byly rozesílány už od 28.11.2017? Proč ÚP jednoznačně nesdělí zaměstnancům, že musí podat žalobu na neplatnost výpovědi dle paragrafu 55 u soudu, jinak je stále platná a nemají tím pádem nárok na kompenzaci odstupného ani podporu v nezaměstnanosti? Pracovníci ÚP neznají zákony, nebo se utápí a tápou v těchto zákonech, které vyhovují podvodníkům?
Další pochybnost nad postupem ÚP se týkají potvrzení o příjmu vydávaného firmou MI. Údajně zde vyloženě střílela od pasu, mnohým zaměstnancům to tam lidově řečeno “lítá” plus mínus 5000 Kč. Navíc na potvrzení uvádí svou starou adresu. Dne 4.12.2017 se MI přestěhovala a změnila v rámci Londýna své sídlo. Tento dokument však firma vydala dne 21.12.2017, tudíž měla uvést svou novou adresu. Na připomínku zaměstnanců, že tato listina je právně neplatná, bylo pracovnicí ÚP sděleno, že jsou rádi, že s nimi MI vůbec komunikuje. Co to je za úřad, který bere v potaz něco, co je neplatné?
Je tedy naprosto pochopitelné, že po téměř dvou měsících tahání za nos a bet příjmů už mnozí zaměstnanci reagují na pracovníky ÚP velmi podrážděně, když tito nejsou schopni řešit jejich problém. K čemu má ministerstvo právníky a stovky nejrůznějších úředníků. Nepochopitelný přístup, nepochopitelné zákony, nepochopitelný svět, kam se řítíme. Podněty za zaměstnance HARDu šly i na Úřad pro ochranu osobních údajů a další instituce, které se však, když dojde na lámání chleba, ukazují jako úplně bezzubé a zbytečné.
/Zveřejněno JT č.01.2018 dne 9.1.2018/


Miroslav Chovanec, 16.1.2018 10:36, zobrazení: 8392

Diskuze nad článkem:


Zpět


 
Inzerce6JCH http://www.fler.cz/ptak-skrivan
7Webová kamera Jeseník
8FACEBOOK JT
Ročník: 30, Číslo: 08
I. anketa
Jesenická nemocnice - věc veřejná
graf
II. anketa
Z klasického týdeníku
Výzva pro KIDSOK - 169x
Petice za vyhlášení obecního referenda - 19x
VRÁTÍME SE KE KLISTÝRU? - 3x
O 5G SÍTÍCH A ELEKTROSMOGU S MARTINEM NOVOTNÝM - 3x
Ředitel Jiří Juráš: „Chtěl bych, aby si lidé o turistických zážitcích ze Zlatohorska - 3x
Nejčtenější články
Hledá nová radnice problémy tam, kde nejsou, nebo se chystá další past na řidiče? - 8203x
AUTOR JE REDAKCI ZNÁM NEZNAMENÁ ANONYM - 8084x
Je to o myšlení. O vašem myšlení a přístupu k sobě a k druhým - 7827x
Kdo je tu pro koho? - 7805x
DO ČESKÉ VSI PŘIJEL EDISON - 7605x
JAW Studio
Optimalizováno pro rozlišení 1024x768 obrazových bodů a 16 bitovou barevnou hloubku (HiColor)