“Oceňuji informace z první ruky,” říká starosta Hradce - Nové Vsi Pavel Stejskal
Jesenický týdeník Online Jesenický týdeník
Dnes je pátek 10.07.2020 07:54, jste 9584973. návštěvník přihlášený jako guest.

Internetová kavárna a klub Plíživá kontraInternetová kavárna a klub Plíživá kontra
 

“Oceňuji informace z první ruky,” říká starosta Hradce - Nové Vsi Pavel Stejskal
Miroslav Chovanec,

Na besedu o budoucnosti zdravotní péče na Jesenicku překvapivě přišli pouze dva představitelé samospráv – z Jeseníku a z Hradce - Nové Vsi. Starostu Hradce Pavla Stejskala jsme požádali o rozhovor hodnotící celou besedu.


“Oceňuji informace z první ruky,” říká starosta Hradce - Nové Vsi Pavel Stejskal

Jak na Vás působila beseda na téma zdravotní péče na Jesenicku, bylo řečeno vše podstatné?
Beseda byla určitě užitečná a i přes konstatování celé řady problémů v této oblasti na Jesenicku i systémových chyb zaviněných centrálními úřady, je důležitá perspektiva pozitivních změn na Jesenicku - plánované investice Agelu 300 mil. Kč do Jesenické nemocnice, na krajské úrovni podpora mladým lékařům i na národní úrovni změna vzdělávání lékařů a více peněz pro lékařské fakulty.

JT Pomohla vám beseda udělat si názor na budoucnost zdravotní peče na Jesenicku? Jak ji nyní vidíte?
Současná situace ve zdravotnictví na Jesenicku není dobrá, ale pozitivním impulsem určitě byla vlastnická změna v Jesenické nemocnici. Hlavní ovoce této změny je však teprve před námi (předpokládaný časový rámec avizované investice v nemocnici je podle jejího vedení 3-4 roky). Příklad MUDr. Slováčka však ukazuje, že i v místních podmínkách a bez pomoci odjinud lze udělat malý zázrak a vybudovat moderní zdravotnické zařízení, ve kterém je v přeneseném významu „radost být pacientem“. Co se týče dostupnosti specialistů i dojezdu do nějakého špičkového pracoviště – tak tam jednoduché řešení pro Jesenicko není…

JT Byl jste spokojen s výběrem diskutujících?
S výběrem diskutujících jsem byl spokojen i příjemně překvapen, že šli s „kůží na trh“ před jesenickou veřejnost v tak reprezentativním zastoupením důležitých aktérů, Olomoucký kraj, Jesenická nemocnice, lékaři… Pokud si na akci udělali čas „přespolní“ účastníci debaty, udělal jsem si ho taky a oceňuji informace z „první ruky“.

JT Můžete k tomu něco dodat jako představitel malé obce, odkud lidé musejí za zdravotnickými službami dojíždět?
Současná situace ve zdravotnictví „nepřeje“ malým obcím a periferním regionům. Nasazení drahé techniky vede k centralizaci do pracovišť v regionálních centrech nebo v metropoli. Obávám se, že tento trend nelze zvrátit. Z osobní zkušenosti vím, že za specializovanou péčí často nestačí jet jen do Olomouce, ale musíte i do Brna nebo Prahy.

JT to téma pro aktivnější postup Sdružení měst a obcí Jesenicka?
Zdravotnictví je určitě jednou z oblastí, kde SMOJ může přispět k řešení různých problémů, nicméně nikdy nebude hlavním hybatelem věcí v této oblasti – to je úkol zdravotních pojišťoven a MZ. Jsem rád, že se SMOJ mohla podílet i na již provedené rekonstrukci LDN v místní Nemocnici.
Chtěl bych ještě něco dodat na závěr. Myslím, že je důležité říkat lidem, že pokud očekávají špičkovou zdravotní péči, je to drahá záležitost. Chtít dostupnost nejnovější techniky i léčiv „zadarmo“ jak nám to někteří prezentují, je prostě nemožné. Na západ od našich hranic je vyšší spoluúčast pacientů naprosto běžná. Jen tak lze zlepšit dostupnost zdravotní péče a spravedlivě zaplatit lékaře i ostatní zdravotnický personál. Obdivuji jejich nasazení i odbornost. Zachraňovat životy  v nepřetržitém provozu, v noci, o víkendech atd. a s nižším nástupním platem, než je na náborovém billboardu před Jeseníkem, od nejmenované výrobní firmy, je jen pro skutečně odhodlané lidi. Přeji jesenickému zdravotnictví vše dobré….

JT Děkuji za rozhovor.
/Zveřejněno v JT č.16 dne 24.04.2018/


Miroslav Chovanec, 2.5.2018 13:27, zobrazení: 10080

Diskuze nad článkem:

Zpět


 
Inzerce
6JCH http://www.fler.cz/ptak-skrivan
7Webová kamera Jeseník
8FACEBOOK JT
Řádková inzerce
Společenská kronika
Za kopcem
Ročník: 30, Číslo: 25
I. anketa
Jesenická nemocnice - věc veřejná
graf
II. anketa
Z klasického týdeníku
Výzva pro KIDSOK - 2009x
Petice za vyhlášení obecního referenda - 19x
Slimáci, plzáci a hlemýždi - 3x
VZPOMÍNÁME - 3x
Domašovští zasedali první - 3x
Nejčtenější články
Auditoři vznesli vážná obvinění - 4052x
(NE)Podnikání v turistickém ruchu po česku - 3759x
Jesenická radnice si stále neví rady s bezdomovci - 3593x
Přežijí horské lesy Jeseníků rok 2020? - 3330x
Jeseničtí městští úředníci přišli o svého šéfa - 3254x
JAW Studio
Optimalizováno pro rozlišení 1024x768 obrazových bodů a 16 bitovou barevnou hloubku (HiColor)