Na opravu kostela město Jeseník nepřispěje
Jesenický týdeník Online Jesenický týdeník
Dnes je neděle 18.04.2021 01:01, jste 12698992. návštěvník přihlášený jako guest.

Internetová kavárna a klub Plíživá kontraInternetová kavárna a klub Plíživá kontra
 

Na opravu kostela město Jeseník nepřispěje
(jj),

Jedním z bodů, o kterém rozhodovali zastupitelé Jeseníku na svém 2. zasedání, byla také žádost Římskokatolické farnosti Jeseník o finanční příspěvek na plánovanou opravu Kostela Nanebevzetí Panny Marie v Jeseníku. Poskytnutí příspěvku ovšem napřed neprošlo finančním výborem a nakonec jej neposvětilo ani zastupitelstvo.


Na opravu kostela město Jeseník nepřispěje

Jeseník - Kostel Nanebevzetí Panny Marie, jehož současná novorenesanční podoba pochází z let 1882-1883, je jednou z nejvýraznějších památek v centru města. Římskokatolická farnost Jeseník plánuje uskutečnit na objektu sérii větších oprav, přičemž v rámci vyhledávání finančních zdrojů oslovila se žádostí o příspěvek také město Jeseník. Ze žádaného příspěvku 150 000 Kč byla rada města ochotna poskytnout 100 000 Kč, proti se ovšem nakonec obrátil jak finanční výbor, který udělení příspěvku jednomyslně nedoporučil, tak samotné zastupitelstvo. Radní Tibor Macík (PRO Jeseník) například argumentoval: “Zdůraznil bych, že Kostel Nanebevzetí Panny Marie je kulturní památkou a město Jeseník prostřednictvím Ministerstva kultury vyhlašuje každoročně projekt obnovy památek, kde je v roce 2019 alokováno 586 000 Kč. Z tohoto projektu byla historicky financována kupříkladu oprava Kostela sv. Tomáše v Domašově ve výši 196 000 Kč či areál Kostela sv. Petra a Pavla v Bernarticích, taktéž ve výši 196 000 Kč. Nemyslím si, že městský rozpočet by měl financovat obnovu kostela, nehledě na to, že těch kostelů v Jeseníku je víc. Máme tady Kostel sv. Jiří v Bukovicích, který je v daleko horším stavu, máme tady Evangelický kostel či kostel Československé církve husitské.”
Dokončení na straně 2

Na opravu kostela město Jeseník nepřispěje
Dokončení z titulní strany
Přesto však navrhl poskytnout příspěvek alespoň v ještě snížené výši 50 000 Kč. Opačného názoru však byli Macíkovi koaliční kolegové Roman Štencl či přímo jeho spolustranická kolegyně Eva Jedličková. “Katolický kostel je opravdu význačnou památkou, jednak historickou, jednak význačnou budovou uprostřed města. Už jenom kvůli tomu bychom se o to měli postarat. A za druhé, myslím, že jsme si všichni vědomi toho, že patříme k západoevropské civilizaci vycházející z křesťanství a ať už si to uvědomujeme či neuvědomujeme, jsme vychovaní v jejím duchu a ač kostel nemusíme navštěvovat, má tady svoje místo,” uvedla.
Při závěrečném hlasování ovšem neprošel ani protinávrh Tibora Macíka na padesátitisícový příspěvek (3-7-7), ani původní návrh poskytující sto tisíc (10-4-7). Při shánění financí na opravu kostela se tedy farnost bude muset obejít bez příspěvku z městské kasy.(jj), 12.3.2019 13:15, zobrazení: 11071

Diskuze nad článkem:

Zpět


 
Inzerce
6JCH http://www.fler.cz/ptak-skrivan
8FACEBOOK JT
Řádková inzerce
Společenská kronika
Za kopcem
Ročník: 31, Číslo: 14
I. anketa
Jesenická nemocnice - věc veřejná
graf
II. anketa
Z klasického týdeníku
Socha Rudoarmějce se stěhuje do České Vsi - 5x
Na jesenickém náměstí září Hvězda - 5x
“Bez problémů“ odepsali půl milionu - 4x
Zabrání lockdown okresů v ČR síření covidu-19? - 4x
Kovidové fronty a testování občanů před nemocnicí - 4x
Nejčtenější články
Černobílá změna - 14801x
Vedení města Jeseník a celá vládní koalice ukázala, že názory občanů je nezajímají - 13850x
Medvědáři - 13548x
Město Jeseník stále neví, jak to bude s centrálním zásobováním tepla! - 10958x
Kdy dostanou šanci nadané děti? - 6170x
JAW Studio
Optimalizováno pro rozlišení 1024x768 obrazových bodů a 16 bitovou barevnou hloubku (HiColor)