Jesenický týdeník Online Jesenický týdeník
Dnes je neděle 21.01.2018 19:03, jste 4807580. návštěvník přihlášený jako guest.

Internetová kavárna a klub Plíživá kontraInternetová kavárna a klub Plíživá kontra
 

Vlaky do Zábřeha zrychlí...o dvě minuty
(jj),

Za necelé dva týdny skončí dlouhá výluka pro spěšné vlaky na železniční trati mezi Jeseníkem a Zábřehem na Moravě. Cestující se mohou těšit na nová nástupiště a větší komfort při jízdě, slibované zrychlení však dle jízdního řádu bude sotva patrné.


Vlaky do Zábřeha zrychlí...o dvě minuty

Dlouhotrvající renovace železniční trati č. 292 se konečně chýlí k definitivnímu konci a cestující z Jeseníku směrem na Šumperk či Zábřeh na Moravě budou konečně jezdit vlakem bez nutnosti využívat služeb náhradní autobusové dopravy. Takřka dvoumiliardová zakázka byla de facto kompletní renovací železnice – mezi Lipovou-lázněmi a Jindřichovem na Moravě došlo k výměně kolejí včetně štěrkového lůžka, zásadní renovací prošla nástupiště na mnoha stanicích (včetně Jeseníku a Hanušovic), byla instalována nová řídící a zabezpečovací zařízení či opravovány přejezdy, mosty a propustky.
Přes fakt, že na některých úsecích mohou nově jezdit vlaky rychlostí až 100 km/h, cestující při pohledu na hodinky téměř nepoznají rozdíl. Na 66 km dlouhé trati z Jeseníku do Zábřehu na Moravě ušetří sotva dvě minuty – aktuální jízdní řád hovoří o délce cesty 1 hodina 32 minut, dle nového jízdního řádu platného po rekonstrukci bude cesta činit rovnou hodinu a půl. Při cestování z Jeseníku do Šumperka zůstává dokonce vše při starém – přímý železniční spoj (Os 3612) vás do Šumperka dopraví za 1 hodinu 44 minut.
Je jasné, že vzhledem k terénu, jakým je trať vedena a absenci elektrifikace se zázraky čekat nedaly, výsledná časová úspora přesto nenaplnila očekávání a prognózy před zahájením stavby.
Rozuzlení má také spor s původním dodavatelem stavby, česko-maďarským konsorciem Klement A-Híd. Právě neschopnost dané firmy řádně zahájit stavbu v roce 2015 měla za následek, že se rekonstrukce soutěžila znovu a cestující jezdili autobusy celé dvě sezóny. Vyměřené penále ve výši 59 milionů Kč splatí Správě železniční dopravní cesty formou dodávek materiálu na stavby železnic (např. kolejnic). SŽDC tímto považuje spor za vyřešený.
Snad se jedná o poslední tečku za stavbou, které cestujícím z Jesenicka komplikovala život déle, než bylo záhodno.


(jj), 28.11.2016 11:23, zobrazení: 4349

Diskuze nad článkem:

Zpět 
Inzerce
1RI
2SK
3KULTURA
4Webová kamera Jeseník
6JCH http://www.fler.cz/ptak-skrivan
8MKZ Jeseník
9FACEBOOK JT
Ročník: 28, Číslo: 02
I. anketa
Jesenická nemocnice - věc veřejná
graf
II. anketa
Z klasického týdeníku
Exšéfka litoměřického kulturáku se vrací - 3x
Vladyka Izaiáš - 2x
Plivnutí do tváře všem slušným lidem - 2x
Veronika Rybová – ještě jednou - 2x
SCHVÁLILI PLÁN ROZVOJE PROSENIORSKÉ POLITIKY - 2x
Nejčtenější články
81 lidí dostalo okamžitou výpověď - 4104x
Jesenická hala součástí dotačního podvodu - 3207x
„Prvořadá je pro mě práce pro město,“ - 3180x
Policista z Javorníku se podílel na společné ochraně hranic Evropy v Srbsku - 3153x
Jesenicko bylo ve stávce vzácně jednotné! - 2976x
JAW Studio
Optimalizováno pro rozlišení 1024x768 obrazových bodů a 16 bitovou barevnou hloubku (HiColor)