MÁ SMYSL VOZIT OPILCE DO OLOMOUCE?
Jesenický týdeník Online Jesenický týdeník
Dnes je pondělí 03.10.2022 17:54, jste 17222736. návštěvník přihlášený jako guest.

Internetová kavárna a klub Plíživá kontraInternetová kavárna a klub Plíživá kontra
 

MÁ SMYSL VOZIT OPILCE DO OLOMOUCE?
JT,

Město Jeseník chce zřídit odvoz podnapilých osob na záchytku do Olomouce. Na tuto problematiku jsme se zeptali bývalého ředitele Městské policie Jeseník Miroslava Táborského.


MÁ SMYSL VOZIT OPILCE DO OLOMOUCE?

JT Proč nebyl tento způsob řešení náhrady za chybějící protialkoholní záchytnou stanici na Jesenicku aplikován dříve, třeba za vašeho ředitelování?


Převoz opilých jedinců na záchytku se většinou neobejde bez problémů. Příkladem může byt agresivní chování jedinců, kdy bude potřeba použít donucovacích prostředků, nebo zdravotní problémy přepravované osoby zhoršen opilstvím, které se projeví cestou na záchytku, ale i skryté choroby opilců z řad bezdomovců, které mohou ohrozit zdraví strážníků – žloutenka, covid, tuberkulóza, svrab apod. Dalším závažným problémem je to, že vozidlo MP Jeseník není na podobné převozy vybaveno ani tím nejzákladnějším, chybí bezpečnostní mřížka mezi zadními a předními sedadly, omyvatelné zadní sedačky. Vozidlo po převozu musí být řádně desinfikováno stejně jako vozidla záchranné služby.

JT Na poslední tiskové konferenci města padlo, že městská policie bude pro tyto účely usilovat o sanitní vůz.

To jako budou strážníci suplovat zdravotníky? Dobře, ale ten vůz bude muset být vybaven dle zákona. To nebude zadarmo, ale hlavně to nic neřeší. Kromě zmiňovaných nepříjemností pro strážníky jsou cesty na záchytku náročné také časově i finančně. Finanční zátěž to představuje především pro město, protože se nepodaří náklady vynaložené na vyšetření a převoz od převážené osoby vymoct zpět. Přímé náklady jsou na pohonné hmoty, nepřímé pak na platy strážníků, kteří po dobu převozu nemohou vykonávat běžnou činnost v rámci města (cca 5 hod.). Časová zátěž je to pro městskou policii vždy, protože nejbližší protialkoholní záchytná stanice je až v Olomouci a noc tam přijde kraj bezmála na 13 tisíc korun. A přesčasy strážníků nejsou nafukovací.


JT Jak by to tedy probíhalo s opilci v praxi?

To nevím, to se musíte zeptat nového vedení. Ale na co si občané platí městskou policii? Aby udržovala pořádek ve městě nebo jezdila s opilci do Olomouce? Bude to drahé a nic to neřeší. I když zákon převoz umožňuje, určitě nebyl nastaven proto, aby probíhaly převozy do vzdálenosti 120 kilometrů. Kdyby byla záchytka v Bílé Vodě jako kdysi, ještě by se to dalo, ale do Olomouce? Opilec může po návštěvě lékaře, který potvrdí jeho způsobilost k převozu, a po dvouhodinové cestě vystřízlivět pod hranicí alkoholu, která je nutná pro přijetí na záchytku. A co potom? A kdo bude sloužit místo dvou strážníků doprovodu? Nevím, co tím kdo chce dosáhnout, ale tyto převozy jsou zbytečné, protože opilství a bezdomovectví v Jeseníku vůbec neřeší a ještě to odvádí strážníky od plnění jejich úkolů ve městě. Navíc jsou zpravidla podnapilí již druhý den zpátky. Standardně převozy vždy plnila Policie ČR, která má celorepublikovou působnost i větší kompetence.


JT, 7.9.2020 11:19, zobrazení: 18114

Diskuze nad článkem:


Zpět


 
Inzerce
6JCH http://www.fler.cz/ptak-skrivan
8FACEBOOK JT
Řádková inzerce
Společenská kronika
Za kopcem
Ročník: 32, Číslo: 38
I. anketa
Jesenická nemocnice - věc veřejná
graf
II. anketa
Z klasického týdeníku
Den dětí v Javorníku proběhl tentokrát ve sportovním stylu - 4615x
Běh pro válečné veterány - 4158x
Jeseničtí karatisté se na mistrovství Evropy neztratili - 3964x
Úctyhodný věk a dobrý skutek - 3642x
Trochu jiná škola - 3608x
Nejčtenější články
Javorník má vicemistry České republiky - 6916x
Prohraným soudem to zdaleka nekončí - 6772x
Jesenicko tentokrát bez poslance - 5423x
Poklona hardrockovým legendám v Plíživé Kontře - 5373x
STATISTIKA, KTERÁ NEPOTĚŠÍ - 4462x
JAW Studio
Tento web neuchovává data návštěvníků.