“Poplatky by měly být využity přímo v místě, kde byly generovány,” říká Roman Provazník
Jesenický týdeník Online Jesenický týdeník
Dnes je pondělí 28.11.2022 16:58, jste 17520385. návštěvník přihlášený jako guest.

Internetová kavárna a klub Plíživá kontraInternetová kavárna a klub Plíživá kontra
 

“Poplatky by měly být využity přímo v místě, kde byly generovány,” říká Roman Provazník
Miroslav Chovanec,

V souvislosti s překvapivým navýšením poplatku z pobytu jsme požádali o krátký rozhovor ředitele společnosti Priessnitzovy léčebné lázně, a.s. Romana Provazníka.


“Poplatky by měly být využity přímo v místě, kde byly generovány,” říká Roman Provazník

JT Jak se kovidová krize podepsala na vašich lázních?

Díky tomu, že jsme se nespolehli jen na pomoc státu a razantně jsme v roce 2020 snížili náklady (zejména osobní), nedostali jsme se do ztráty a účetní rok 2020 jsme přečkali relativně ve zdraví. Samozřejmě snížení počtu zaměstnanců a omezení financí například na opravy majetku má nějaký dopad na kvalitu a rozsah služeb, či se projeví v budoucnu. Špatné je, že rok 2021 začal ještě hůře a nucené úspory pokračují. Na rekreaci lidé jezdit nesmějí, na léčení sice ano, ale díky stavu země je obsazenost lázní nízká.


JT Konzultoval s vaší firmou navýšení poplatku někdo z vedení města?


Ne, zastupitelé zřejmě o diskusi nestáli. Dle našich informací, neoficiální vyjádření vedení města v době tvorby příslušné novely zákona umožňující navýšení poplatku znělo, že nehodlají poplatek zvyšovat. Dopadlo to ale jinak.

JT Kolik peněz vaše firma odváděla do městské pokladny před zdražením?

Dle obsazenosti, nejvíce v roce 2007 - 2,326 milionu Kč a nejméně v roce 2013 - 1,297 mil. Kč. V roce 2019, tj. v posledním roce před platností novely zákona to bylo 1,693 mil. Kč.
V roce 2020, kdy se již neodváděly poplatky za hosty na komplexní lázeňské péči, jsme odvedli 783 tis. Kč. Celkem od roku 2006 jsme odvedli sumu 26,9 mil. Kč. To je myslím dost na to, abychom se zajímali o využití těchto peněz ze strany města Jeseník. Bohužel jsme nikdy na naše dotazy na toto téma nedostali sofistikovanou odpověď, jen obecné prohlášení typu “platíme odpady”. Přitom odvoz odpadu z areálu lázní hradíme sami Technickým službám Jeseník a myslím, že objemem financí jsme jejich největším zákazníkem.

JT Část veřejnosti adorující současné vedení města Jeseník je názoru, že 19 Kč zdražení nikoho nezabije. Bude mít zdražení nějaký vliv na vaše lázně?

Samozřejmě, že v době, kdy hodně lidí přišlo či přijde o práci nebo část výdělku, bude pro turisty každá koruna dobrá. Budou zvažovat celkovou cenu za pobyt a tedy i včetně poplatku z pobytu. I dle vašeho článku v JT si toto většina obcí a měst uvědomila a poplatek nezvyšují či odpouští. Jde přece o pomoc místním podnikatelům v těžké době. Proto jsme také vyzvali vedení města k projednání odpuštění poplatku pro všechny ubytované pro rok 2021.

Již teď máme negativní reakce našich samopláteckých hostů na léčebném pobytu (ti dle vládních opatření mají povoleno ubytování v lázních) na současnou výši poplatku.


JT Přivítali byste pravidlo, aby se vybrané peníze opět vracely do podpory turistického ruchu?

Jednoznačně ano. To požadujeme už mnoho let. A mnoho let jsme nedostali konkrétní odpověď, kam námi odvedené miliony šly. Poplatky by měly být využity přímo v místě, kde byly generovány, tedy v našem případě v lázeňském areálu.

JT Děkuji za odpovědi.


Ptal se (ma)


Miroslav Chovanec, 2.3.2021 9:05, zobrazení: 13021

Diskuze nad článkem:

Zpět


 
Inzerce
6JCH http://www.fler.cz/ptak-skrivan
8FACEBOOK JT
Řádková inzerce
Společenská kronika
Za kopcem
Ročník: 32, Číslo: 46
Představujeme nového starostu Radomíra Neugebauera - 10x
I. anketa
Jesenická nemocnice - věc veřejná
graf
II. anketa
Z klasického týdeníku
Den dětí v Javorníku proběhl tentokrát ve sportovním stylu - 6114x
Jeseničtí karatisté se na mistrovství Evropy neztratili - 5377x
Běh pro válečné veterány - 5330x
Úctyhodný věk a dobrý skutek - 5035x
Trochu jiná škola - 4933x
Nejčtenější články
Prohraným soudem to zdaleka nekončí - 8318x
Poklona hardrockovým legendám v Plíživé Kontře - 6717x
STATISTIKA, KTERÁ NEPOTĚŠÍ - 5742x
"Chtěl bych se dožít toho, že ve Strakovce bude sedět česká vláda, která bude myslet na české lidi," řekl v Klubu Plíživá Kontra Ivan Vyskočil - 4103x
JAW Studio
Tento web neuchovává data návštěvníků.