Místostarostka Jeseníku má řešení pro malé obce
Jesenický týdeník Online Jesenický týdeník
Dnes je středa 17.10.2018 05:07, jste 5977156. návštěvník přihlášený jako guest.

Internetová kavárna a klub Plíživá kontraInternetová kavárna a klub Plíživá kontra
 

Místostarostka Jeseníku má řešení pro malé obce
Miroslav Chovanec,

Zdeňka Blišťanová, současná místostarostka města Jeseník a bývalá ředitelka ZŠ Česká Ves, má ve vzdělávacích kruzích Jesenicka velmi dobré jméno. Při svém působní v ZŠ Česká Ves dokázala tuto vesnickou školu dostat na takovou úroveň, že rodiče z okresního města raději absolvují nesnáze s dojížděním a své děti umisťují právě do České Vsi.


Místostarostka Jeseníku má řešení pro malé obce

V Jeseníku má jako místostarostka na starosti školství, ale zajímá se i o školství v celém okrese, které je kvůli úbytku dětí na sestupné tendenci. A přišla s variantou, jak za málo peněz získat co nejvíce muziky – vytvoření svazkové školy. Jedná se o jeden subjekt, který právně zastřeší jednotlivé školy působící v mikroregionu (svazku obcí). Školský obvod pak tvoří všechny obce daného svazku.
„Většina obcí si chce udržet školu, jsou ochotny školy dofinancovávat, ale ne vždy je to ta nejlepší cesta ke kvalitnímu vzdělání. Na Jesenicku jsou školy různé velikosti, některé školy mají 1. stupeň a některé školy mají 1. i 2, stupeň, v každém ročníku je jedna třída s nízkým počtem žáků. Z toho potom plyne problém, že žáci na druhém stupni učí pedagogové, kteří nemají pro předmět potřebnou kvalifikaci. Ředitel se snaží většinou aprobovaně učit český jazyk, anglický jazyk, matematiku, ale další odborné předměty jsou již učeny neaprobovaně, například fyzika, chemie, přírodopis, dějepis, zeměpis, druhý cizí jazyk. Je to na základě principu málo učitelů na málo žáků,“ řekla nám k tomu Blišťanová.
Hlavní výhodou je úspora nákladů na ekonomické zajištění provozu škol (účetnictví, mzdová agenda), které je vykazováno souhrnně pouze za jeden subjekt, nikoliv za každou školu zvlášť. Jednotlivé sdružené školy však mají značnou míru autonomie, protože jejich účetnictví je vedeno navzájem odděleně – takže školy de facto hospodaří s vlastními prostředky – a někdejší ředitelé škol jsou v pozici vedoucích odloučených pracovišť (takže jejich rozhodovací pravomoci jsou z velké části zachovány).
V případě pracovní neschopnosti pedagogů lze zajistit náhradu operativněji a bez administrativních překážek. Svazková škola jako relativně velký subjekt je také schopna zaměstnat pedagogy s více specializovanou kvalifikací (např. v oblasti jazyků nebo informačních technologií), případně také asistenta pedagoga, kteří budou působit ve všech sdružených školách.
Překážkou pro vytvoření svazkové školy je především obava jednotlivých škol ze ztráty suverenity. V regionech, kde jsou obce od sebe více vzdáleny, se někdy také objevuje potřeba zajistit dopravní obslužnost škol vlastními silami, protože stávající zajištění veřejné dopravy potřebám obcí nevyhovuje.
Výhody svazkového školství:
* jeden management – úspora mzdových nákladů,
* úspora provozních nákladů,
* zkvalitnění výuky – „cestování“ pedagogů za dětmi,
* pružná reakce na výkyvy počtu žáků v jednotlivých obcích,
* větší šance školy na úspěch při získávání dotací.
Nevýhodou je relativně složitý proces ustavení. Vzrostou také nároky na manažerské dovednosti ředitele školy.
„První zkušenosti s tímto typem škole mají kousek od nás za kopcem ve Svazku obcí údolí Desné. Tak proč je nevyužít,“ uvedla Zdeňka Blišťanová. (ma)


Miroslav Chovanec, 4.10.2016 8:44, zobrazení: 8724

Diskuze nad článkem:

Zpět 
Inzerce
1RI
2SK
6JCH http://www.fler.cz/ptak-skrivan
7Webová kamera Jeseník
8FACEBOOK JT
9MKZ Jeseník
Ročník: 28, Číslo: 41
I. anketa
Jesenická nemocnice - věc veřejná
graf
II. anketa
Z klasického týdeníku
ONDŘEJ KOBZA: “Město je bílé plátno, na které kdokoliv může něco namalovat“ - 3663x
TRAVNÁ SE BAVILA HUDBOU MEZINÁRODNÍCH KVALIT - 3329x
SEMINÁŘ K „ROKU PRALESŮ“ NA REJVÍZU - 3234x
TŘI V JEDNOM - SOBOTA V ČESKÉ VSI - 3123x
Konečně zase bude líp - 2425x
Nejčtenější články
81 lidí dostalo okamžitou výpověď - 10676x
ANO, už je líp - 7371x
Podaří se HARD zachránit nebo je jeho prodej zástěrkou něčeho zatím neznámého? - 5864x
Originalita a fungující tým. Jeseničtí roboti postupují do evropského finále - 5812x
Komu jde na ruku úřad práce? - 5177x
JAW Studio
Optimalizováno pro rozlišení 1024x768 obrazových bodů a 16 bitovou barevnou hloubku (HiColor)