Rozloučení se stromy
Jesenický týdeník Online Jesenický týdeník
Dnes je středa 15.07.2020 12:35, jste 9628661. návštěvník přihlášený jako guest.

Internetová kavárna a klub Plíživá kontraInternetová kavárna a klub Plíživá kontra
 

Rozloučení se stromy
(pm),

Arogance moci nezná hranice. Občan odsunut na nedalekou skládku. Motorové pily se zakously i do stromu stojícího devět metrů od okraje komunikace. Podaří se památné místo u křížku zachránit?


Rozloučení se stromy

Supíkovice - V uplynulém týdnu mohli občané Supíkovic (ostatní už ne, nepustí je tam dopravní značka, a kdo by se pěšky trmácel) na vlastní oči sledovat, jak funguje „demokracie“ v praxi. Oprava komunikace II/455 je projektem Olomouckého kraje. Jejím cílem je mj. rozšíření a rekonstrukce stávající silnice z Písečné do Supíkovic. Ostatně na druhé straně natáhli Poláci nový asfalt až ke státní hranici u „domů hrůzy“ (své klienty si zde „pěstují“ aktivistické neziskovky). Povrch sice pěkný, ale jeho šířka na první pohled vypovídá, že rozhodně nepůjde o hraniční přechod, který budou křižovat kamiony. Příjezd na české straně je navíc přes Strachovičky, kde se silnice nestaví (byla zrekonstruována nedávno) a její serpentiny jsou obtížně sjízdné i pro obyčejný autobus. Prvním krokem k plánovanému rozšíření komunikace mezi Písečnou a Supíkovicemi bylo kácení třešňové a jabloňové aleje podél cesty. Samozřejmě se stromy obsypanými letos po loňském chladném jaru hrozny plodů.

Ale „vem to nešť“, stavbaři mají napilno a zima by mohla letos přijít dříve. Ostatně odbor životního prostředí Olomouckého kraje to schválil. Úředníci jinak šikanující obyčejné občany překvapivě tentokrát ani nešpitli. Vlastně ne překvapivě – platí přece „koho chleba jíš, toho píseň zpívej!“ Šok obyvatel však vyvolalo, když se Dr.voštěp s motorovou pilou zakousl i do starých topolů stojících u dřevěného kříže s Kristem. Měl to totiž také „schválené“. Zřejmě od úředníka, který se ani nenamáhal na místo dorazit, protože jinak by mu muselo být jasné, že silnice se v ostré zatáčce narovnává na vnitřní straně oblouku, nikoli na té vnější! Devět metrů od okraje komunikace stojící strom se poroučel k zemi. Ten nejmenší ze tří, které zde kolem kříže stojí. Průměr kmene měl pouhých 130 cm! Padl však jinam, než Dr.voštěp zamýšlel a majitel blízkého pole mu za to vynadal do „bezvědomí“. Další kácení si proto Dr.voštěp nechal raději na další den. To už se ale věci daly do pohybu.

Část obyvatel Supíkovic se nechtěla smířit s likvidací památného místa a student jesenického gymnázia Štěpán Jati neváhal telefonovat nejen okresním „celebritám“, ale i hejtmanovi Olomouckého kraje Ladislavu Oklešťkovi. Informace se dostala i do médií a kácení bylo do „vyřešení“ problému pozastaveno. Ve středu večer se pak u křížku shromáždilo několik desítek nespokojených obyvatel, aby vyjádřili svůj protest s necitlivou akcí a „rozloučili“ se se stromy. „Považujeme za naprosto nepřijatelné, že kácení stromů nebylo projednáváno na zastupitelstvu obce, natož s širokou veřejností. Že musely padnout ovocné stromy kolem silnice, by se snad dalo pochopit, ale proč má být zlikvidováno i pietní místo, kde mohlo vzniknout např. odpočívadlo pro cyklisty s naučnou tabulí? Navíc se nikdo ani nenamáhal zeptat lidí, kteří zde žijí, co pro ně tato lokalita znamená,“ zaznělo mj. na setkání. „O kácení topolů u křížku po kladném vyjádření odboru životního prostředí rozhodl kraj jako generální investor celé akce. Aktuálně mohu říci jen to, že o dalším postupu kolem posledních dvou stromů se rozhodne v pondělí 28. 5. 2018 na kontrolním dnu,“ sdělil Jesenickému týdeníku starosta Supíkovic Roman Bican, který to na sociálních sítích od rozezlených spoluobčanů také pěkně schytal. V době vydání tohoto čísla bude tedy jasné, zda občanská statečnost zvítězila nad úřednickou tupostí nebo ne. Důkazem budou stojící topoly!
/Zveřejněno v JT č.21 dne 29.05.2018 /(pm), 5.6.2018 10:30, zobrazení: 11185

Diskuze nad článkem:

Zpět


 
Inzerce
6JCH http://www.fler.cz/ptak-skrivan
7Webová kamera Jeseník
8FACEBOOK JT
Řádková inzerce
Společenská kronika
Za kopcem
Ročník: 30, Číslo: 25
I. anketa
Jesenická nemocnice - věc veřejná
graf
II. anketa
Z klasického týdeníku
Výzva pro KIDSOK - 2165x
Petice za vyhlášení obecního referenda - 19x
Slimáci, plzáci a hlemýždi - 3x
VZPOMÍNÁME - 3x
Domašovští zasedali první - 3x
Nejčtenější články
Auditoři vznesli vážná obvinění - 4219x
(NE)Podnikání v turistickém ruchu po česku - 3925x
Jesenická radnice si stále neví rady s bezdomovci - 3719x
Přežijí horské lesy Jeseníků rok 2020? - 3487x
Jeseničtí městští úředníci přišli o svého šéfa - 3392x
JAW Studio
Optimalizováno pro rozlišení 1024x768 obrazových bodů a 16 bitovou barevnou hloubku (HiColor)