Doba post-dubová
Jesenický týdeník Online Jesenický týdeník
Dnes je sobota 23.06.2018 16:13, jste 5465784. návštěvník přihlášený jako guest.

Internetová kavárna a klub Plíživá kontraInternetová kavárna a klub Plíživá kontra
 

Doba post-dubová
Jiří Janík,

I malé město může mít své velké aféry – a jedna taková málem vznikla z několika fotografií pokáceného stromu ve Smetanových sadech, o němž referujeme na jiném místě tohoto čísla.


Doba post-dubová

Katalyzátorem a médiem šíření byla v tomto případě sociální síť Facebook, kde během jediného dne přibyly k fotogalerii desítky komentářů podobného ražení. Většinou se nesly v duchu, že ten, kdo je za kácení zodpovědný, je “hajzl”, “hovado” a nemá to v hlavně v pořádku, že pokácený strom je už vrchol úřední zlovůle a že si z něj beztak někdo z vedení města udělá třeba komodu, do které si bude schovávat úplatky. Když se ani ne o 24 hodin později ukázalo, že skutečnost je trochu jiná a že zdravý pařez nedělá zdravý strom, už málokdo reflektoval svá předchozí naštvaná vyjádření. A to si nemyslím, že by si diskutující nutně museli sypat na hlavu kýbl popele.
Tahle již vysvětlená aféra je v zásadě dobrou ukázkou dvojího přístupu, jaký může občan zaujmout ke komunikaci s úřední mocí. Jistě, naštvat se je snadné a každý má právo zvedat si krevní tlak, jak je libo. Ovšem našli se i lidé, kteří si řekli, že každý má nejen právo být naštvaný, ale také se zodpovědných orgánů ptát – v tomto případě na důvody pro kácení, ale platí to obecně téměř pro cokoli.
Díky těmto bylo celé nedorozumění vysvětleno ještě o pár hodin dříve, než přinesly zprávy média či oficiální web města. Všechna čest jim.
Nejeden vážený analytik tvrdí, že žijeme v post-faktické době. Že prý už není důležité, co jsou objektivní fakta, důležité jsou emoce, v jaké nás dané tvrzení vyvolá, na jejichž základě jsme ochotni tomu uvěřit. Neviděl bych to tak černě – přeci jen, mýtus o zákeřně pokáceném dubu byl vyvrácen během dne aktivitou občanů samotných, což je na druhou stranu pozitivní zpráva. Přesto by mohl sloužit jako určité varování. Úplně stejně, jako u pokáceného dubu, vznikají dezinformace u politických skandálů, teroristických útoků či křivých obvinění – a ty vyvolávají kolikrát emoce ještě silnější, dosah mají širší a následky dramatičtější. Pokud občas odoláme rudému návalu před očima a věnujeme minimální snahu zjišťování či ověřování faktů, možná se nám bude žít i o něco šťastněji. Já si na to vzpomenu pokaždé, když při procházce Smetanovými sady uvidím pařez onoho nešťastně nahnilého dubu.


Jiří Janík, 14.2.2017 18:29, zobrazení: 3662

Diskuze nad článkem:


Zpět 
Inzerce
1RI
2SK
6JCH http://www.fler.cz/ptak-skrivan
7Webová kamera Jeseník
8FACEBOOK JT
9MKZ Jeseník
Ročník: 28, Číslo: 23
I. anketa
Jesenická nemocnice - věc veřejná
graf
II. anketa
Z klasického týdeníku
ONDŘEJ KOBZA: “Město je bílé plátno, na které kdokoliv může něco namalovat“ - 1666x
TRAVNÁ SE BAVILA HUDBOU MEZINÁRODNÍCH KVALIT - 1344x
TŘI V JEDNOM - SOBOTA V ČESKÉ VSI - 1205x
SEMINÁŘ K „ROKU PRALESŮ“ NA REJVÍZU - 1199x
Konečně zase bude líp - 739x
Nejčtenější články
81 lidí dostalo okamžitou výpověď - 7091x
Jesenická hala součástí dotačního podvodu - 6057x
Soud s ředitelkou VMJ Veronikou Rybovou trval 20 minut - 4304x
Průlomový soud na Jesenicku! - 4028x
ANO, už je líp - 3935x
JAW Studio
Optimalizováno pro rozlišení 1024x768 obrazových bodů a 16 bitovou barevnou hloubku (HiColor)