Jesenický týdeník Online Jesenický týdeník
Dnes je úterý 23.01.2018 07:00, jste 4818033. návštěvník přihlášený jako guest.

Internetová kavárna a klub Plíživá kontraInternetová kavárna a klub Plíživá kontra
 

Doba post-dubová
Jiří Janík,

I malé město může mít své velké aféry – a jedna taková málem vznikla z několika fotografií pokáceného stromu ve Smetanových sadech, o němž referujeme na jiném místě tohoto čísla.


Doba post-dubová

Katalyzátorem a médiem šíření byla v tomto případě sociální síť Facebook, kde během jediného dne přibyly k fotogalerii desítky komentářů podobného ražení. Většinou se nesly v duchu, že ten, kdo je za kácení zodpovědný, je “hajzl”, “hovado” a nemá to v hlavně v pořádku, že pokácený strom je už vrchol úřední zlovůle a že si z něj beztak někdo z vedení města udělá třeba komodu, do které si bude schovávat úplatky. Když se ani ne o 24 hodin později ukázalo, že skutečnost je trochu jiná a že zdravý pařez nedělá zdravý strom, už málokdo reflektoval svá předchozí naštvaná vyjádření. A to si nemyslím, že by si diskutující nutně museli sypat na hlavu kýbl popele.
Tahle již vysvětlená aféra je v zásadě dobrou ukázkou dvojího přístupu, jaký může občan zaujmout ke komunikaci s úřední mocí. Jistě, naštvat se je snadné a každý má právo zvedat si krevní tlak, jak je libo. Ovšem našli se i lidé, kteří si řekli, že každý má nejen právo být naštvaný, ale také se zodpovědných orgánů ptát – v tomto případě na důvody pro kácení, ale platí to obecně téměř pro cokoli.
Díky těmto bylo celé nedorozumění vysvětleno ještě o pár hodin dříve, než přinesly zprávy média či oficiální web města. Všechna čest jim.
Nejeden vážený analytik tvrdí, že žijeme v post-faktické době. Že prý už není důležité, co jsou objektivní fakta, důležité jsou emoce, v jaké nás dané tvrzení vyvolá, na jejichž základě jsme ochotni tomu uvěřit. Neviděl bych to tak černě – přeci jen, mýtus o zákeřně pokáceném dubu byl vyvrácen během dne aktivitou občanů samotných, což je na druhou stranu pozitivní zpráva. Přesto by mohl sloužit jako určité varování. Úplně stejně, jako u pokáceného dubu, vznikají dezinformace u politických skandálů, teroristických útoků či křivých obvinění – a ty vyvolávají kolikrát emoce ještě silnější, dosah mají širší a následky dramatičtější. Pokud občas odoláme rudému návalu před očima a věnujeme minimální snahu zjišťování či ověřování faktů, možná se nám bude žít i o něco šťastněji. Já si na to vzpomenu pokaždé, když při procházce Smetanovými sady uvidím pařez onoho nešťastně nahnilého dubu.


Jiří Janík, 14.2.2017 18:29, zobrazení: 2232

Diskuze nad článkem:


Zpět 
Inzerce
1RI
2SK
3KULTURA
4Webová kamera Jeseník
6JCH http://www.fler.cz/ptak-skrivan
8MKZ Jeseník
9FACEBOOK JT
Ročník: 28, Číslo: 02
I. anketa
Jesenická nemocnice - věc veřejná
graf
II. anketa
Z klasického týdeníku
Exšéfka litoměřického kulturáku se vrací - 3x
Vladyka Izaiáš - 2x
Plivnutí do tváře všem slušným lidem - 2x
Veronika Rybová – ještě jednou - 2x
SCHVÁLILI PLÁN ROZVOJE PROSENIORSKÉ POLITIKY - 2x
Nejčtenější články
81 lidí dostalo okamžitou výpověď - 4118x
Jesenická hala součástí dotačního podvodu - 3222x
„Prvořadá je pro mě práce pro město,“ - 3190x
Policista z Javorníku se podílel na společné ochraně hranic Evropy v Srbsku - 3168x
Jesenicko bylo ve stávce vzácně jednotné! - 2994x
JAW Studio
Optimalizováno pro rozlišení 1024x768 obrazových bodů a 16 bitovou barevnou hloubku (HiColor)