Jesenický týdeník Online Jesenický týdeník
Dnes je pátek 20.04.2018 18:23, jste 5235280. návštěvník přihlášený jako guest.

Internetová kavárna a klub Plíživá kontraInternetová kavárna a klub Plíživá kontra
 

Jiný pohled
Bohumil Poulíček,

Po několika pokusech se podařilo najít cestu k zavedení služby seniorům, k Senior Taxi. Ovšem jen v Jeseníku. Obyvatelé obcí jsou tak opět zařazeni jako občané druhé kategorie, bohužel.


Jiný pohled

V první řadě je nutné upřesnit, na jakou vzdálenost bude vozidlo jezdit. Podívejme se na tuto službu, jak by mohla fungovat při odhadované ceně cca 18 Kč za km s vozidlem do osmi cestujících, tedy na běžný ŘP.
První možnost je Radio Taxi, tedy na zavolání, kdy vyjíždí jedno z vozidel firmy, podle počtu cestujících.  Není-li klient ze seniorů, jede jako běžná služba. V takovém případě by mělo být město naprosto vstřícné k provozovateli a snažit se společně o tuto službu. Řidič si hlídá vytížení vozidla, město doplatí případné ztráty delšími dobami čekání a jinými zdrženími během dne. 
Další možnost, a dá se věřit, že dokonalejší, je využití služeb Charity. V Jeseníku je vozidlo pro osm lidí používáno pro svoz postižených osob do denního zařízení, následně je využíváno k rozvozu do domovů. Je tedy vozidlo, je řidič, je to služba pro občany s omezením. Řada jízd je k lékaři, tam se využívá i doprovod zdravotní sestry z Charity a pomoc při cestě a naložení. Propojení zařízení je tu i dnes na několika místech v okolí Jeseníku i Javorníku. Charita by podle mne tuto službu ochotně dělala. Když by doprava byla dotována tak, jak se s tím určitě počítá ve stávajícím návrhu. Navíc, spousta lidí sestry zná, umí jim pomáhat. Bude to zvládat řidič z TSJ?
Dokončení na straně 2
Jiný pohled
Dokončení z titulní strany
Třetí a poslední možností je využití dobrovolných hasičů v některých obcích, vždy však rozdělených na celý bývalý okres a okolí. Dodávková vozidla mají, mají i vozidla osobní, jsou součástí záchranného sboru. Nějaký řidič by se vždy našel, možnost kombinace s využitím jako záchranář pro případy nutných zásahů, vždy by byl někde na trase, kde by byl využit. Máme nezaměstnané řidiče, šlo by o prospěšnou práci s možností dotace z ÚP. Hasiči by si rádi přivydělali na činnost jednotky - jak mzdou řidiče pro svého kolegu, tak provozováním služby. Nevěřím, že by hasiči nepomohli, kdyby je někdo oslovil a zaručil jim návratnost nákladů a mzdu řidiče. Ze zmíněných 18 Kč za km by to určitě službu s doplatkem klienta udrželo při životě.  Místo dohadování na zastupitelstvu by se měli spojit Charita, zástupci hasičských jednotek, zmíněné TSJ a pracovník města, který toto má ve svých povinnostech. Nikdo z této služby nezbohatne, na to však jsme my na Jesenicku zvyklí.  A obyvatelé vesnic by to jistě přivítali. (redakčně kráceno)


Bohumil Poulíček, 22.2.2017 15:52, zobrazení: 2849

Diskuze nad článkem:

Zpět 
Inzerce
1RI
2SK
3KULTURA
4Webová kamera Jeseník
6JCH http://www.fler.cz/ptak-skrivan
8MKZ Jeseník
9FACEBOOK JT
Ročník: 28, Číslo: 14
I. anketa
Jesenická nemocnice - věc veřejná
graf
II. anketa
Z klasického týdeníku
TŘI V JEDNOM - SOBOTA V ČESKÉ VSI - 379x
SEMINÁŘ K „ROKU PRALESŮ“ NA REJVÍZU - 368x
TRAVNÁ SE BAVILA HUDBOU MEZINÁRODNÍCH KVALIT - 365x
ONDŘEJ KOBZA: “Město je bílé plátno, na které kdokoliv může něco namalovat“ - 363x
Zneužil zhrzený exstarosta Adam Kalous FB stránky města Jeseník? - 4x
Nejčtenější články
81 lidí dostalo okamžitou výpověď - 5632x
Jesenická hala součástí dotačního podvodu - 4556x
Jesenicko bylo ve stávce vzácně jednotné! - 4494x
Gynekologicko-porodnické oddělení Jesenické nemocnice vede MUDr. Jana Chrastinová - 3462x
Stávka řidičů 6. dubna 2017 - 3191x
JAW Studio
Optimalizováno pro rozlišení 1024x768 obrazových bodů a 16 bitovou barevnou hloubku (HiColor)