Jesenicko bylo ve stávce vzácně jednotné!
Jesenický týdeník Online Jesenický týdeník
Dnes je středa 20.03.2019 10:17, jste 6722998. návštěvník přihlášený jako guest.

Internetová kavárna a klub Plíživá kontraInternetová kavárna a klub Plíživá kontra
 

Jesenicko bylo ve stávce vzácně jednotné!
(ma),

Vzácná solidarita řidičů z Jesenicka - nevyjel ani jeden místní spoj. Na dálkové spoje nasadila britská společnost Arriva Morava , a.s. řidiče z vnitrozemí.


Jesenicko bylo ve stávce vzácně jednotné!

Okres – Asi nikdo z nás nechce jet v autobuse, který řídí unavený řidič za plat uklízečky. Stačí okamžik a neštěstí je hotové. Navíc zodpovědnost takového řidiče se se zodpovědností uklízečky nedá srovnat. Nízké platy a stress způsobily, že je nedostatek řidičů ve veřejné dopravě v celé republice. Těm zústavším došla trpělivost a od roku 2015 požadovali zvýšení platů.
Na konci roku 2016 problém řidičů autobusů veřejné dopravy řešila dokonce vláda, jako za starých socialistických časů, kam se mohutnými skoky s Hnutím ANO, ČSSD a KDUČSL vracíme. Přestože se jedná o soukromé firmy zajišťující dopravu v jednotlivých krajích, vláda nařídila dopravcům zvýšit platy řidičům o 15%. Peníze však neposlala. Přesto Olomoucký kraj peníze na navýšení platů ve výši 54 mil. Kč našel, údajně z přebytku hospodaření.
Arriva Morava pak skutečně navýšila základní hodinový tarif z 93 na 100 Kč. Ale žijeme v Česku. Podle našich informací na výplatě uviděli řidiči reálné navýšení jen v řádu stokorun. Přitom se mělo jednat v průměru o 3000 Kč, což je údajně ještě zhruba o 2000 Kč méně než ve vnitrozemí. To, co jim zaměstnavatel přidal na hodinové mzdě za samotnou jízdu a čekání, to jim sebral především na přesčasových hodinách. Přitom řidičům může být jedno, na kolik položek zaměstnavatel rozdělí mzdu, ale chtějí vidět její navýšení na výplatní pásce.
Na naše webové stránky jsme ve středu 6. dubna 2017 umístili tiskovou zprávu společnosti Arriva Morava, která pro Olomoucký kraj smluvně zajišťuje autobusovou dopravu v kraji. Ředitelka Pavla Struhalová v ní uvedla, že všechny spoje v kraji kromě Šumperska, Jesenicka, Mohelnice a Zábřehu měly vyjet bez omezení.
Podle neoficiálních informací na Jesenicku nevyjel ani jeden místní spoj a po dlouhé době tak táhli zaměstnanci za jeden provaz! Dálkové spoje do Prahy, Ostravy, Brna, Přerova a Ostravy vyjely jen díky tomu, že společnost dovezla řidiče z vnitrozemí. Ti tak celkem nepochopitelně potopili snahu svých kolegů získat přislíbené vyšší mzdy.
Podle tiskové mluvčí Kamily Navrátilové bude Olomoucký kraj po dopravci Arriva Morava požadovat pokutu 3 mil. Kč za to, že na Jesenicku a Šumpersku kvůli stávce řidičů nevyjela většina regionálních autobusových spojů. Sankce vyplývá ze smlouvy s dopravcem a kraje svůj závazek na zvýšení mezd splnil.
A co bude dál? S odboráři údajně od stávky nikdo nekomunikoval, stejně jako v jejím průběhu. Pokud však nedojde k reálnému navýšení mezd, přijde na řadu tentokrát už časově neomezená stávka. Přestože naše redakce nezaznamenala žádné negativní ohlasy, časově neomezená stávka už by byla jiná káva. I když, kdo se zajímá o nějaké Jesenicko, ze kterého nikdo nic nemá, tedy kromě levné pracovní síly.


(ma), 18.4.2017 10:07, zobrazení: 8913

Diskuze nad článkem:

Zpět 
Inzerce
1RI
2SK
6JCH http://www.fler.cz/ptak-skrivan
7Webová kamera Jeseník
8FACEBOOK JT
9MKZ Jeseník
Ročník: 29, Číslo: 11
I. anketa
Jesenická nemocnice - věc veřejná
graf
II. anketa
Z klasického týdeníku
Anketa JT: Jesenická nemocnice po převzetí skupinou Agel - 3x
Anketa - zima na silnicích je možná za námi - 3x
Jan Vymětal byl ve funkci ředitele pobočky ČSOB 27 let - 3x
AUTOR JE REDAKCI ZNÁM NEZNAMENÁ ANONYM - 3x
První změna v jesenickém zastupitelstvu - 2x
Nejčtenější články
V Glucholazech vyroste krytý plavecký bazén - 7518x
Den architektury zakončila debata o veřejném prostoru - 7504x
Jeseník bez starosty! Město povede místostarostka Zdeňka Blišťanová - 7205x
Alarmující zpráva o téměř jisté nejisté budoucnosti zdravotnictví v okrese Jeseník - 6661x
SVĚTOVÝ ÚSPĚCH - 6457x
JAW Studio
Optimalizováno pro rozlišení 1024x768 obrazových bodů a 16 bitovou barevnou hloubku (HiColor)