Dýňová slavnost zakončila trhovou sezónu
Jesenický týdeník Online Jesenický týdeník
Dnes je sobota 21.07.2018 04:13, jste 5608761. návštěvník přihlášený jako guest.

Internetová kavárna a klub Plíživá kontraInternetová kavárna a klub Plíživá kontra
 

Dýňová slavnost zakončila trhovou sezónu
(jj),

V sobotu 15. října se na Masarykově náměstí uskutečnila poslední trhová slavnost v tomto roce. Přízvisko “dýňová” nebylo zvoleno náhodou – různé varianty tykve obecné šlo na místě zakoupit, vyfotit se s nimi, vyřezávat z nich nebo je v rozličných kreativních podobách ochutnat.


Dýňová slavnost zakončila trhovou sezónu

Jesenické trhy a trhové slavnosti po celou sezónu připravoval spolek Sudetikus a je nutno uznat, že od loňského roku, kdy tato myšlenka poprvé ožila, udělal ohromný kus práce. Trhy se z areálu Asturu přesunuly na centrální Masarykovo náměstí, zapojila se řada pravidelných prodejců a tématické slavnosti oživovaly v průběhu roku veřejný prostor zajímavým programem. Dalo by se říci, že okolo trhových slavností se utvořila širší komunita lidí, kteří se jich pravidelně účastní a podílí se na nich. Nelze než doufat, že v příštím roce zafunguje efekt sněhové koule ještě výrazně a nabalí se další podnikaví lidé.
Nicméně, zpět k sobotnímu odpoledni. Ač byl uplynulý týden z větší části propršený, nebeský kropící systém si nakonec na sobotu vzal přeci jen dovolenou a návštěvníci trhů tak nemoknuli ani nemrznuli. Na náměstí byl připraven program pro děti i dospělé. Ti malí mohli kupříkladu vyřezávat v dílničce strašáky z dýní nebo se věnovat obdobným výtvarným kratochvílím. Dosti drobotiny se také sešlo před pódiem, kde v průběhu slavností vystupoval kouzelník a za asistence dítek samotných předváděl rozličné triky. Dospělí pro změnu mohli vytáhnout peněženky a předzásobit se na zimu kvalitními výrobky z regionu – od uzenin a medu přes čokoládu až po sirupy. Zaposlouchat se mohli do muziky kapely Brejle, která sice tentokrát vystoupila pouze jako duo, ovšem jejich akustický folk fungoval i v tomto podání. Nechyběly již tradiční součástí trhových slavností, jako odpočinková zóna s křesílky, pouliční butik či foto koutek, kde se nacházelo několik skutečně výstavných dýní.
Celé odpoledne probíhala také soutěž o nejlepší dýňovou dobrotu, přičemž arbitry se stali sami návštěvníci. U vybraných stánků označených logem soutěže bylo možno ochutnat rozličné pochoutky, při jejichž přípravě byla využita dýně – například pomazánku, bábovku, štrúdl, čokoládu či cheesecake. Dobrotu návštěvník ohodnotil dobrovolným obnosem peněz a ten, u něhož se sešlo nejvíce drobných, se stal vítězem. Nutno jedním dechem dodat, že vybrané peníze (přes 900 Kč) poputují na provoz kočičího útulku Gaia v Hanušovicích, vítězové však dostali řadu pěkných věcných cen či poukazů. Pomyslný bronz získala rodina Škárkových, stříbro za dýňový cheesecake dostal tým Coffee Natura Baru Jeseník a absolutním vítězem se stal tým Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých Jeseník. Vystavené pochoutky byly pro mnoho návštěvníků nejen zpestřením sobotního odpoledne, ale také inspirací pro vlastní kulinářské pokusy.
Dýňová trhová slavnost byla stylová a důstojně zakončila vesměs povedenou trhovou sezónu. Organizátorky závěrem podvečera poděkovaly všem sponzorům a spolupracovníkům a již prozradily, že příští trhová sezóna začne opět velikonočními slavnostmi. Nuže, doufejme, že vykvete v ještě pestřejších barvách.


(jj), 17.10.2016 11:49, zobrazení: 6895

Diskuze nad článkem:

Zpět 
Inzerce
1RI
2SK
6JCH http://www.fler.cz/ptak-skrivan
7Webová kamera Jeseník
8FACEBOOK JT
9MKZ Jeseník
Ročník: 28, Číslo: 23
I. anketa
Jesenická nemocnice - věc veřejná
graf
II. anketa
Z klasického týdeníku
ONDŘEJ KOBZA: “Město je bílé plátno, na které kdokoliv může něco namalovat“ - 2001x
TRAVNÁ SE BAVILA HUDBOU MEZINÁRODNÍCH KVALIT - 1701x
TŘI V JEDNOM - SOBOTA V ČESKÉ VSI - 1543x
SEMINÁŘ K „ROKU PRALESŮ“ NA REJVÍZU - 1538x
Konečně zase bude líp - 909x
Nejčtenější články
81 lidí dostalo okamžitou výpověď - 8617x
Jesenická hala součástí dotačního podvodu - 7848x
Soud s ředitelkou VMJ Veronikou Rybovou trval 20 minut - 5660x
Průlomový soud na Jesenicku! - 5380x
ANO, už je líp - 5342x
JAW Studio
Optimalizováno pro rozlišení 1024x768 obrazových bodů a 16 bitovou barevnou hloubku (HiColor)