Jesenický týdeník Online Jesenický týdeník
Dnes je sobota 17.03.2018 15:16, jste 5114570. návštěvník přihlášený jako guest.

Internetová kavárna a klub Plíživá kontraInternetová kavárna a klub Plíživá kontra
 

Dýňová slavnost zakončila trhovou sezónu
(jj),

V sobotu 15. října se na Masarykově náměstí uskutečnila poslední trhová slavnost v tomto roce. Přízvisko “dýňová” nebylo zvoleno náhodou – různé varianty tykve obecné šlo na místě zakoupit, vyfotit se s nimi, vyřezávat z nich nebo je v rozličných kreativních podobách ochutnat.


Dýňová slavnost zakončila trhovou sezónu

Jesenické trhy a trhové slavnosti po celou sezónu připravoval spolek Sudetikus a je nutno uznat, že od loňského roku, kdy tato myšlenka poprvé ožila, udělal ohromný kus práce. Trhy se z areálu Asturu přesunuly na centrální Masarykovo náměstí, zapojila se řada pravidelných prodejců a tématické slavnosti oživovaly v průběhu roku veřejný prostor zajímavým programem. Dalo by se říci, že okolo trhových slavností se utvořila širší komunita lidí, kteří se jich pravidelně účastní a podílí se na nich. Nelze než doufat, že v příštím roce zafunguje efekt sněhové koule ještě výrazně a nabalí se další podnikaví lidé.
Nicméně, zpět k sobotnímu odpoledni. Ač byl uplynulý týden z větší části propršený, nebeský kropící systém si nakonec na sobotu vzal přeci jen dovolenou a návštěvníci trhů tak nemoknuli ani nemrznuli. Na náměstí byl připraven program pro děti i dospělé. Ti malí mohli kupříkladu vyřezávat v dílničce strašáky z dýní nebo se věnovat obdobným výtvarným kratochvílím. Dosti drobotiny se také sešlo před pódiem, kde v průběhu slavností vystupoval kouzelník a za asistence dítek samotných předváděl rozličné triky. Dospělí pro změnu mohli vytáhnout peněženky a předzásobit se na zimu kvalitními výrobky z regionu – od uzenin a medu přes čokoládu až po sirupy. Zaposlouchat se mohli do muziky kapely Brejle, která sice tentokrát vystoupila pouze jako duo, ovšem jejich akustický folk fungoval i v tomto podání. Nechyběly již tradiční součástí trhových slavností, jako odpočinková zóna s křesílky, pouliční butik či foto koutek, kde se nacházelo několik skutečně výstavných dýní.
Celé odpoledne probíhala také soutěž o nejlepší dýňovou dobrotu, přičemž arbitry se stali sami návštěvníci. U vybraných stánků označených logem soutěže bylo možno ochutnat rozličné pochoutky, při jejichž přípravě byla využita dýně – například pomazánku, bábovku, štrúdl, čokoládu či cheesecake. Dobrotu návštěvník ohodnotil dobrovolným obnosem peněz a ten, u něhož se sešlo nejvíce drobných, se stal vítězem. Nutno jedním dechem dodat, že vybrané peníze (přes 900 Kč) poputují na provoz kočičího útulku Gaia v Hanušovicích, vítězové však dostali řadu pěkných věcných cen či poukazů. Pomyslný bronz získala rodina Škárkových, stříbro za dýňový cheesecake dostal tým Coffee Natura Baru Jeseník a absolutním vítězem se stal tým Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých Jeseník. Vystavené pochoutky byly pro mnoho návštěvníků nejen zpestřením sobotního odpoledne, ale také inspirací pro vlastní kulinářské pokusy.
Dýňová trhová slavnost byla stylová a důstojně zakončila vesměs povedenou trhovou sezónu. Organizátorky závěrem podvečera poděkovaly všem sponzorům a spolupracovníkům a již prozradily, že příští trhová sezóna začne opět velikonočními slavnostmi. Nuže, doufejme, že vykvete v ještě pestřejších barvách.


(jj), 17.10.2016 11:49, zobrazení: 5370

Diskuze nad článkem:

Zpět 
Inzerce
1RI
2SK
3KULTURA
4Webová kamera Jeseník
6JCH http://www.fler.cz/ptak-skrivan
8MKZ Jeseník
9FACEBOOK JT
Ročník: 28, Číslo: 10
I. anketa
Jesenická nemocnice - věc veřejná
graf
II. anketa
Z klasického týdeníku
Zneužil zhrzený exstarosta Adam Kalous FB stránky města Jeseník? - 3x
Policejní deník - 3x
Zimní přikrmování zvěře - 3x
KULTURNÍ STÁNKY A STÁLÉ EXPOZICE - 3x
TÝDENÍ PŘEHLED - 3x
Nejčtenější články
81 lidí dostalo okamžitou výpověď - 4702x
„Prvořadá je pro mě práce pro město,“ - 4009x
Policista z Javorníku se podílel na společné ochraně hranic Evropy v Srbsku - 3899x
Jesenická hala součástí dotačního podvodu - 3747x
Jesenicko bylo ve stávce vzácně jednotné! - 3682x
JAW Studio
Optimalizováno pro rozlišení 1024x768 obrazových bodů a 16 bitovou barevnou hloubku (HiColor)