Na opravu kostela město Jeseník nepřispěje
Jesenický týdeník Online Jesenický týdeník
Dnes je pátek 18.10.2019 23:07, jste 7859551. návštěvník přihlášený jako guest.

Internetová kavárna a klub Plíživá kontraInternetová kavárna a klub Plíživá kontra
 

Na opravu kostela město Jeseník nepřispěje
(jj),

Jedním z bodů, o kterém rozhodovali zastupitelé Jeseníku na svém 2. zasedání, byla také žádost Římskokatolické farnosti Jeseník o finanční příspěvek na plánovanou opravu Kostela Nanebevzetí Panny Marie v Jeseníku. Poskytnutí příspěvku ovšem napřed neprošlo finančním výborem a nakonec jej neposvětilo ani zastupitelstvo.


Na opravu kostela město Jeseník nepřispěje

Jeseník - Kostel Nanebevzetí Panny Marie, jehož současná novorenesanční podoba pochází z let 1882-1883, je jednou z nejvýraznějších památek v centru města. Římskokatolická farnost Jeseník plánuje uskutečnit na objektu sérii větších oprav, přičemž v rámci vyhledávání finančních zdrojů oslovila se žádostí o příspěvek také město Jeseník. Ze žádaného příspěvku 150 000 Kč byla rada města ochotna poskytnout 100 000 Kč, proti se ovšem nakonec obrátil jak finanční výbor, který udělení příspěvku jednomyslně nedoporučil, tak samotné zastupitelstvo. Radní Tibor Macík (PRO Jeseník) například argumentoval: “Zdůraznil bych, že Kostel Nanebevzetí Panny Marie je kulturní památkou a město Jeseník prostřednictvím Ministerstva kultury vyhlašuje každoročně projekt obnovy památek, kde je v roce 2019 alokováno 586 000 Kč. Z tohoto projektu byla historicky financována kupříkladu oprava Kostela sv. Tomáše v Domašově ve výši 196 000 Kč či areál Kostela sv. Petra a Pavla v Bernarticích, taktéž ve výši 196 000 Kč. Nemyslím si, že městský rozpočet by měl financovat obnovu kostela, nehledě na to, že těch kostelů v Jeseníku je víc. Máme tady Kostel sv. Jiří v Bukovicích, který je v daleko horším stavu, máme tady Evangelický kostel či kostel Československé církve husitské.”
Dokončení na straně 2

Na opravu kostela město Jeseník nepřispěje
Dokončení z titulní strany
Přesto však navrhl poskytnout příspěvek alespoň v ještě snížené výši 50 000 Kč. Opačného názoru však byli Macíkovi koaliční kolegové Roman Štencl či přímo jeho spolustranická kolegyně Eva Jedličková. “Katolický kostel je opravdu význačnou památkou, jednak historickou, jednak význačnou budovou uprostřed města. Už jenom kvůli tomu bychom se o to měli postarat. A za druhé, myslím, že jsme si všichni vědomi toho, že patříme k západoevropské civilizaci vycházející z křesťanství a ať už si to uvědomujeme či neuvědomujeme, jsme vychovaní v jejím duchu a ač kostel nemusíme navštěvovat, má tady svoje místo,” uvedla.
Při závěrečném hlasování ovšem neprošel ani protinávrh Tibora Macíka na padesátitisícový příspěvek (3-7-7), ani původní návrh poskytující sto tisíc (10-4-7). Při shánění financí na opravu kostela se tedy farnost bude muset obejít bez příspěvku z městské kasy.(jj), 12.3.2019 13:15, zobrazení: 5731

Diskuze nad článkem:

Zpět 
Inzerce
1RI
2SK
6JCH http://www.fler.cz/ptak-skrivan
7Webová kamera Jeseník
8FACEBOOK JT
9MKZ Jeseník
Ročník: 29, Číslo: 41
I. anketa
Jesenická nemocnice - věc veřejná
graf
II. anketa
Z klasického týdeníku
Na obchvat Javorníku dělníci pokládají mikrokoberec - 1160x
Zlaté dny letos zlaté po všech stránkách - 690x
Bělá odpadává z boje o titul přeborníka okresu - 7x
JEDNU Z NEJPĚKNĚJŠÍCH POŠT MÁ JESENÍK - 4x
ŠKODA ZAHOZENÝCH ŠANCÍ - 4x
Nejčtenější články
Den architektury zakončila debata o veřejném prostoru - 13453x
Dobře nám tak? - 8054x
ELIŠKA BARTUŇKOVÁ SEDMÁ NA OLYMPIÁDĚ MLÁDEŽE - 7960x
Jak se žije seniorům v bývalém zámku? - 7896x
VZPOMÍNKOVÁ OSLAVA DNE VÁLEČNÝCH VETERÁNŮ V HORNÍ LIPOVÉ - 7768x
JAW Studio
Optimalizováno pro rozlišení 1024x768 obrazových bodů a 16 bitovou barevnou hloubku (HiColor)