Rozhoduje se v Jeseníku o investicích správně?
Jesenický týdeník Online Jesenický týdeník
Dnes je pátek 17.01.2020 23:58, jste 8416776. návštěvník přihlášený jako guest.

Internetová kavárna a klub Plíživá kontraInternetová kavárna a klub Plíživá kontra
 

Rozhoduje se v Jeseníku o investicích správně?
(ma),

Ukázalo se, že naše informace ohledně jednání na téma předražené wellness v budově koupaliště byly správné. V pátek 9. února 2018 se skutečně na zasedání městské rady objevili i zástupci technických služeb. Výsledek společného jednání zatím nebyl zveřejněn, ale fakt, že se městská rada jako valná hromada Technických služeb Jeseník konečně zabývá údajně předraženou investicí, dává za pravdu kritikům.


Rozhoduje se v Jeseníku o investicích správně?

Ukázalo se, že naše informace ohledně jednání na téma předražené wellness v budově koupaliště byly správné. V pátek 9. února 2018 se skutečně na zasedání městské rady objevili i zástupci technických služeb. Výsledek společného jednání zatím nebyl zveřejněn, ale fakt, že se městská rada jako valná hromada Technických služeb Jeseník konečně zabývá údajně předraženou investicí, dává za pravdu kritikům.
Jeseník - Tato informace se poprvé objevila na zasedání Výboru pro strategický rozvoj a investice a psali jsme o ní v JT č.3/2018 v článku „Odborníci se diví, opozice mlčí“. Na jednání výboru na téma wellness hovořil Pavel Parutka a Jiří Švub. Kromě toho problému však nastínil Pavel Perutka i další, který by neměl být zameten pod koberec.
Zakázku na wellness po dvou zrušených výběrových řízení nakonec získala firma z Liberecka za 26,5 mil. Kč bez DPH. Člen výboru Pavel Perutka k tomu mimo jiné řekl: „V podstatě všechny okolní obce, když se budu pohybovat jenom tady na Jesenicku, tak naprosto nejmarkantnější v tom jsou Bernartice, Bělá, Česká Ves, Písečná, částečně, i když ne zcela, Lipová, dělají všechno proto, aby ze svých investic, které realizují, tak dělají vše proto, nikoliv, aby zvýhodnily své místní firmy, ale aby umožnily svým místním firmám se těchto výběrových řízení, a potažmo těch vlastních zakázek zúčastnit. Protože mají vyzkoušené, že pakliže to realizují místní firmy, které znají, u kterých ví, co od nich můžou očekávat a taky samozřejmě tu realizaci mají daleko jednodušší, ten následný servis, opravy atd. Myslím si ale, že město Jeseník, bohužel v tomto nejenom teď toto volební období, ale vždycky, bylo trošku specifické. Že mnohdy dělají podmínky tak, aby naopak se jich mohli zúčastnit všichni ostatní jenom ne místní firmy. A teď řeknu konkrétně, o co se jedná. Ještě, než půjdu ke konkrétním číslům, bych byl rád, kdyby se v tom u těch zadavatelů trochu změnilo myšlení, že nejenom ty velké zahraniční firmy jsou ti dobří a nejlepší, ale že tady je spoustu středních, jako jsme my a těch je tady zhruba šest firem a potom samozřejmě těch menších jako je Petr Vávra apod., které tyhle zakázky jsou schopni realizovat. Pakliže k tomu dostanou možnost a nebudou v těch zadávacích dokumentech v podstatě vyloučení z vlastní soutěže.
Já neříkám, aby byli jakkoliv zvýhodňováni. Já jenom říkám, aby měli možnost se té soutěže zúčastnit. Rozumím tomu, i když ta doba pokročila podstatně dál, že zadavatel zase chce si vyloučit firmy, které by tu zakázku řádně nezvládly, proto jsou ta kritéria, tak aby z toho vyloučili garážové firmy apod., aby měl jistotu, že to dělá renomovaná firma, dobrá firma, která na tu zakázku dosáhne. V minulém zákoně o zadávání veřejných zakázek bylo ustanovení, ve kterém se říkalo, že jedno z kritérií, co se týká kvalifikačních kritérií, technických kritérií a to je reference na již realizované zakázky, má být nebo nesmí být vyšší než 50% předpokládané ceny. To v dnešním zákoně není. Takže na všech zakázkách, které jsou vypsány, město neporušilo nic. Ale nicméně způsobilo to, že se tady dějí pěkné krásné zakázky a místní firmy, které s těmi zakázkami mají zkušenosti, mohly by to plnit, tak prostě na ty zakázky nedosáhnou, protože se do té soutěže ani nemohou přihlásit. Důležitou věc, kterou řeknu a ty věci, které tady budu říkat - netýká se to mé firmy, protože my jsme kapacitně na všechny tyto zakázky, které byly vypsány, do března příštího roku tak plní, že bychom se do těch zakázek stejně nepřihlásili. Takže já nekopu teď sám za sebe, ale bavím se o nějakém principu.“
Investice ve městě Jeseník má na starosti Adam Kalous, tedy papírově. Zapátrali jsme v našem archivu a našli jsme jedno jeho vyjádření. Před čtyřmi lety, ještě před komunálními volbami v roce 2014, budoucí starosta města Jeseník Adam Kalous prohlásil: ”Za naprostou prioritu považuji všechny investice směřující k udržení stávajících a zejména k tvorbě nových pracovních míst. Priorita investice musí být výstupem spolupráce všech subjektů, tedy i podnikatelské veřejnosti, neziskového sektoru a veřejné správy. Naším záměrem je budovat opravdu občanskou společnost a to nikoli pouze slovy. Jedině tahle spolupráce může vést ze slepé uličky recese regionu, ve které se nacházíme.“ Čas oponou trhl a změněn svět napsal český klasik.
/Zveřejněno v JT č.6 dne 13.2.2018/


(ma), 19.2.2018 10:50, zobrazení: 7820

Diskuze nad článkem:

Zpět 
Inzerce6JCH http://www.fler.cz/ptak-skrivan
7Webová kamera Jeseník
8FACEBOOK JT
Ročník: 30, Číslo: 02
I. anketa
Jesenická nemocnice - věc veřejná
graf
II. anketa
Z klasického týdeníku
ZLATÁ NEDĚLE V JESENÍKU - 3x
“Ať poskytujeme služby tak dobře, aby o ně byl stále zájem“ - 3x
MYTOLOGIE JESENÍKŮ NA POKRAČOVÁNÍ (6. část) - 2x
Tradiční vánoční zpěvy v Horní Lipové - 2x
30 let - 2x
Nejčtenější články
Jeseník opustil Sdružení lázeňských míst ČR - 8061x
Kde je vůle … - 7968x
Hledá nová radnice problémy tam, kde nejsou, nebo se chystá další past na řidiče? - 7784x
AUTOR JE REDAKCI ZNÁM NEZNAMENÁ ANONYM - 7672x
JEŽÍŠKOVI VNUCI I V JESENÍKU - 7626x
JAW Studio
Optimalizováno pro rozlišení 1024x768 obrazových bodů a 16 bitovou barevnou hloubku (HiColor)