Medvědáři
Jesenický týdeník Online Jesenický týdeník
Dnes je sobota 25.09.2021 10:30, jste 14887542. návštěvník přihlášený jako guest.

Internetová kavárna a klub Plíživá kontraInternetová kavárna a klub Plíživá kontra
 

Medvědáři
Miroslav Chovanec,

Páteční přednáška „Pohled lékaře na 5G“ jako první počin Inovačního centra Olomouckého kraje a města Jeseník nedopadla dobře.


Medvědáři

Z poloviny zaplněné jesenické Kino Pohoda si vyslechlo dlouhou, nesrozumitelnou přednášku určenou pro vysokoškolské studenty elektrotechniky. Následovaly dvě přednášky o vzniku nádorových onemocnění, jejichž výsledkem bylo konstatování, že stejnak všichni umřeme a je jen otázkou, jestli to bude na rakovinu nebo kardiovaskulární onemocnění. Lehneme si kvůli tomu všichni hned teď do rakve? Kupodivu už nikdo nemluvil o tom, že se máme přihlásit jako dobrovolní pokusní králíci, jak se stalo ústy Jiřího Šticha na zasedání městského zastupitelstva.

Na samotné dotazy občanů už zbylo málo času. Zvláště proto, že osobně na 5G zainteresovaný „moderátor“ Jiří Štich z inovačního centra dával obrovský prostor na rozvláčné a místy s dotazem nesouvisející odpovědi na úkor zvědavé veřejnosti. Nicméně to nejpodstatnější zaznělo až v rámci této části programu. Doc. Marián Hajdúch, který s milým úsměvem odpovídal na dotazy přítomných, nechtíc vypadl z organizátory nachystaného scénáře: „Vy jste občané tohoto města. Vy si rozhodujete, co tady budete mít prostřednictvím svých zastupitelů. A musíte se rozhodnout racionálně. Je to věc, která opravdu, si myslím, může být přínosná. V tuto chvíli z toho vědeckého pohledu bych řekl, že ty přínosy převažují nad možnými riziky, ale souhlasím s tím, že ta rizika, pojďme je dál zkoumat a pojďme se přesvědčit, zda jsou nebo nejsou reálná.“

Asi vám nic z následujícího neřekli. Takže pane docente za prvé, o 5G nerozhodlo ani zastupitelstvo, ani městská rada, ale absolvent gymnázia a toho času první místostarosta města Tomáš Vlazlo. Ti lidé přišli na páteční přednášku v takovém množství, aby se vůbec něco dozvěděli. Za druhé, aktivní občané Jeseníku tvrdí přesně to, co vy. Jde jim o to, aby zavádění sítí 5G bylo pozastaveno do doby, než se jasně prokáže, zda je škodlivé nebo není. Říká se tomu předběžná opatrnost.

Pokud někdo touží po rychlém internetu v Jeseníku, lze jej docílit zasíťováním města optickým kabelem. A není na to třeba dělat nákladné projekty a zbytečné tiskové konference plné poplácávání se po ramenou a zářných fantasmagorických zítřků o operacích z druhého konce světa či digitalizaci, když ti samí lidé to dodnes na svých ministerstvech nedokázali.
Náš list prý šíří mezi lidmi strach zveřejňováním alternativních názorů k 5G. Ani pan docent si není jistý nezávadností 5G. Taky šíří strach? Strach se ale spíše šíří mezi státními úředníky, protože s těmi burany v Jeseníku to nejde tak hladce, jak si představovali. Možná proto si jich tolik udělalo výlet do Jeseníku…

Vzhledem k výše uvedenému se kriticky myslící občan nemůže ubránit dojmu, že pan docent Hajdúch nevědomky posloužil jako ten příslovečný medvěd, kterého přivedli a po tanečku opět odvedli. Ku škodě věci.


Miroslav Chovanec, 23.6.2020 13:35, zobrazení: 22336

Diskuze nad článkem:

Zpět


 
Inzerce
6JCH http://www.fler.cz/ptak-skrivan
8FACEBOOK JT
Řádková inzerce
Společenská kronika
Za kopcem
Ročník: 31, Číslo: 37
I. anketa
Jesenická nemocnice - věc veřejná
graf
II. anketa
Z klasického týdeníku
Socha Rudoarmějce se stěhuje do České Vsi - 6x
Na jesenickém náměstí září Hvězda - 5x
Voda podraží o šest korun - 5x
TÝDENÍ PŘEHLED - 4x
Autokemp Bobrovník je centrem prodeje Car Boot Sale - 4x
Nejčtenější články
MÁ SMYSL VOZIT OPILCE DO OLOMOUCE? - 13967x
Vzpomínáte? I. - 13170x
VZPOMÍNÁTE? III. - 12188x
Povolební povídání - 11575x
Technické služby Jeseník žalují část bývalého představenstva. Požadují téměř 27 mil.korun! - 9840x
JAW Studio
Optimalizováno pro rozlišení 1024x768 obrazových bodů a 16 bitovou barevnou hloubku (HiColor)