DO ČESKÉ VSI PŘIJEL EDISON
Jesenický týdeník Online Jesenický týdeník
Dnes je čtvrtek 13.08.2020 05:14, jste 9927242. návštěvník přihlášený jako guest.

Internetová kavárna a klub Plíživá kontraInternetová kavárna a klub Plíživá kontra
 

DO ČESKÉ VSI PŘIJEL EDISON
(pm),

Zahraniční studenti seznamovali žáky základní školy se svými zeměmi. Na Petříkově se karta obrátila. V pátek mlsala celá škola.


DO ČESKÉ VSI PŘIJEL EDISON

Česká Ves - Projekt mezinárodní studentské organizace AIESEC spojující mladé lidi odlišných kultur a národností, aby se seznámili se zvyky a tradicemi jiných zemí, vznikl dávno před migrační vlnou, která v posledních letech zaplavila západní Evropu. Nejde tedy o nějaké podprahové podsouvání nastávající generaci, že multikulturní prostředí je to nejlepší, co ji v životě čeká, ale o projekt oživující výuku a zvyšující zájem náctiletých o cizí jazyky a studium v zahraničí. A samozřejmě je také i o vzájemné toleranci, úctě a odbourávání strachu z neznámého. „Projekt EDISON je zaměřen na základní a střední školy, kam přijíždějí vysokoškolští studenti ze zahraničí a seznamují děti se svými zeměmi a kulturním prostředím, z něhož pocházejí,“ říká koordinátorka projektu na ZŠ Česká Ves Silvia Svobodová a pokračuje: „Cílem projektu je i rozvoj a prohlubování komunikace v angličtině, případně v dalších cizích jazycích.“ Zahraniční stážisty přivítali v České Vsi už podruhé. Po loňské vydařené premiéře přijela letos do zdejší základní školy šestice studentů (čtyři dívky a dva chlapci) z Ukrajiny, Číny, Indonésie, Taiwanu, Nigérie a Maroka. Ubytováni jsou v rodinách učitelů a o jejich program na škole a zapojení do výuky se stará doprovodný tým 18 žáků druhého stupně v čele s manažerem Vojtěchem Podolským, který bude letos maturovat na olomouckém gymnáziu. „Studenti mají připraveny vlastní prezentace, které u nižších ročníků mají spíše podobu hry, zatímco u vyšších jsou zaměřeny na poznání jejich mateřské země. Systém je nastaven tak, aby všechny děti ve škole měly možnost poznat každého ze studentů, takže je to organizačně docela náročné,“ doplňuje Vojtěch Podolský a přibližuje další průběh projektu: „Na čtvrtek máme pro zahraniční studenti nachystáno překvapení v podobě návštěvy Petříkova a zkoušky zimních sportů, přičemž pro některé z nich půjde o první seznámení se sněhem. V pátek se pak uskuteční „Global village“ neboli pouť po světě během jediného dne. V jídelně ZŠ budou mít zahraniční studenti stánky, kde dětem představí nejen charakteristická jídla, ale oblečou se i do národních krojů a představí jim další typické artefakty z jejich zemí.“ Jak dodává Silvia Svobodová, setkání se zahraničními studenty „nakopne“ především starší žáky, kteří ztratí ostych z používání cizího jazyka a je pro ně impulsem k dalšímu studiu.
Vlastní účast zahraničních studentů pak probíhá víceméně na dobrovolné bázi. Během projektu sice zavítají až na druhý konec světa, ale letenky si třeba musí platit sami.


(pm), 26.2.2019 11:31, zobrazení: 8939

Diskuze nad článkem:

Zpět


 
Inzerce
6JCH http://www.fler.cz/ptak-skrivan
7Webová kamera Jeseník
8FACEBOOK JT
Řádková inzerce
Společenská kronika
Za kopcem
Ročník: 30, Číslo: 32
I. anketa
Jesenická nemocnice - věc veřejná
graf
II. anketa
Z klasického týdeníku
Výzva pro KIDSOK - 4161x
Petice za vyhlášení obecního referenda - 19x
Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným - 4x
Tendr na třetí etapu již běží - 3x
Slimáci, plzáci a hlemýždi - 3x
Nejčtenější články
(NE)Podnikání v turistickém ruchu po česku - 5846x
Jesenická radnice si stále neví rady s bezdomovci - 5666x
Přežijí horské lesy Jeseníků rok 2020? - 5428x
Jeseničtí městští úředníci přišli o svého šéfa - 5277x
Říjnová glosa: Umění bezdradnosti - 4581x
JAW Studio
Optimalizováno pro rozlišení 1024x768 obrazových bodů a 16 bitovou barevnou hloubku (HiColor)