Za žalobce chodí jen advokát
Jesenický týdeník Online Jesenický týdeník
Dnes je středa 17.08.2022 11:45, jste 16947283. návštěvník přihlášený jako guest.

Internetová kavárna a klub Plíživá kontraInternetová kavárna a klub Plíživá kontra
 

Za žalobce chodí jen advokát
Miroslav Chovanec,

Ve středu 27. ledna 2021 v Olomouci se konalo další kolo soudního sporu mezi žalobcem Technickými službami Jeseník a žalovaným bývalým předsedou představenstva Romanem Kalousem a členkou představenstva Dagmar Ponechalovou.


Za žalobce chodí jen advokát

Olomouc – O případu jsme psali před koncem roku. Jen ve stručnosti. Žalobu Technických služeb Jeseník (TSJE) podala 29. září 2020 šumperská advokátní kancelář na základě plné moci podepsané předsedou současného představenstva TSJE Romanem Štenclem. Přesné znění: “Žaloba o náhradu škody ve výši 26.687.000,- Kč s příslušenstvím“.
V úvodním popisu nároku je uvedeno: “Žalobce se touto žalobou domáhá náhrady škody, způsobené žalobci tím, že žalovaní jako bývalí členové představenstva žalobce přijali rozhodnutí o realizaci investice, realizované formou veřejné zakázky s názvem “Stavební práce v budově jesenického koupaliště", přičemž při přijímání rozhodnutí o realizaci této investice porušili zákonné povinnosti výkonu funkce s péčí řádného hospodáře, čímž žalobci vznikla škoda ve výši 26.687.000,- Kč.“ Mělo se tak stát rozhodnutím představenstva TSJ 31. května 2017.
Spor rozhoduje samosoudce Vít Jašek. Středeční stání začalo tím, že samosoudce po našem dotazu zakázal pořizování video i audio záznamů. Jako svědek předstoupil Lubomír Věstinský, který byl v inkriminované době předsedou dozorčí rady TSJE. Plných 90 minut odpovídal na otázky žalobce i obhajoby. Vzhledem k tomu, že svědek je už delší dobu v důchodu, šlo o mimořádný fyzický výkon. V závěru výslechu konstatovala žaloba, že „svědek uvádí pouze obecné skutečnosti a konkrétně si nic nepamatuje“. Obhajoba naopak jeho vystoupení, místy trochu zmatečné, ocenila, protože potvrdil, že o revitalizaci se jednalo dříve, než byli žalovaní ve funkcích.
O revitalizaci rozhodovala i současná starostka Zdeňka Blišťanová a o konečném rozhodnutí o rekonstrukci nerozhodovalo představenstvo a dozorčí rada, ale valná hromada TSJE, což byla tehdejší městská rada.
Další svědek, dlouholetý ekonomický a účetní poradce TSJE (od roku 1997) Stanislav Rusňák potvrdil, že příprava na tuto investici probíhala standardně. Hodnotily se tři varianty návratnosti investice podle předpokládané návštěvnosti. Jeho věcné vystupování a argumentačně vybalancované odpovědi způsobily, že ani jednou nebyl zahnán žalobcem do úzkých. Žalující strana žádné své svědky nepředvolala a na stání ji zastupoval jen advokát.
Je zajímavé, že během výslechů několikrát zaznělo, proč není jako svědek předvolána současná starostka Zdeňka Blišťanová, která byla jako členka městské rady a členka představenstva u přípravy revitalizace jak ze strany TSJE, tak města. Ve funkci členky představenstva TSJE byla od 20. května 2015 do 23. února 2017. Pro úplnost, žalovaná Dagmar Ponechalová ji v představenstvu nahradila až 10. března 2017.
Další soudní kolo bude pravděpodobně vypovídat manager Jaroslav Ryčl, ředitel TSJ od 1. září 2016 do 22. března 2019, za jehož překvapivým a nekorektním vyhazovem stojí právě současná starostka Blišťanová. Ta jej však sama jako členka představenstva v roce 2016 do funkce instalovala.
Zatím není jasné, kdo za podivnou žalobou skutečně stojí. Kromě starostky Blišťanové se hovoří o předsedovi současné dozorčí rady Davidu Raifovi a místopředsedkyni představenstva Veronice Peštukové. Celou kauzu budeme i nadále sledovat.


Miroslav Chovanec, 9.2.2021 8:48, zobrazení: 13905

Diskuze nad článkem:

Zpět


 
Inzerce
6JCH http://www.fler.cz/ptak-skrivan
8FACEBOOK JT
Řádková inzerce
Společenská kronika
Za kopcem
Ročník: 32, Číslo: 32
PŘEKVAPENÍ VE VIDNAVĚ - 37x
I. anketa
Jesenická nemocnice - věc veřejná
graf
II. anketa
Z klasického týdeníku
Běh pro válečné veterány - 2753x
Den dětí v Javorníku proběhl tentokrát ve sportovním stylu - 2744x
Jeseničtí karatisté se na mistrovství Evropy neztratili - 2469x
Úctyhodný věk a dobrý skutek - 2339x
Trochu jiná škola - 2206x
Nejčtenější články
A není to málo Antone Pavloviči? - 8083x
Nemovitosti zdražují i na Jesenicku - 7280x
Starý bazén žije, pro nový je vše připraveno - 7250x
Prohraným soudem to zdaleka nekončí - 5841x
Javorník má vicemistry České republiky - 5678x
JAW Studio
Tento web neuchovává data návštěvníků.