Výstava je velmi pěkně zpracována. Vystavené texty na jednotlivých klipech jsou informačně zcela vyčerpávající. Opět, a není to poprvé, si myslím, že výstava by si zasloužila zpracování v písemné či elektronické podobě, které by bylo k dispozici, i případně za úplatu, návštěvníkům po shlédnutí výstavy.
Návštěvník získá přehršel informací na jednotlivých klipech:
1) „Léčit, bránit, pomáhat“ - Historie řádu německých rytířů do počátku novověku,
2) Němečtí rytíři na Severní Moravě a ve Slezsku,
3) Vojákem od narození – dětství a mládí arcivévody,
4) V lázních i na Šeráku – pobyt v Jeseníku v červnu roku 1892,
5) Jesenické hory,
6) Nemocniční a školská péče,
7) Na hradě Bouzově, bruntálském zámku a Sovinci,
8) Sběratelská činnost,
9. V bojích velké války,
10) Basilejský exil, druhá světová válka a podzim života,
11) Zábavný, vyrovnaný a slušný.
Leitmotivem celé výstavy je arcivévoda Evžen Rakousko-Těšínský. Narodil se v Židlochovicích na zámku 21. května 1863. Vyučil se truhlářem. Poté následovala vojenská kariéra. Do řádu vstoupil v roce 1885, v roce 1887 byl pasován na rytíře. V roce 1894 byl intronizován do funkce velmistra řádu. V historii řádu se jednalo o nejvýznamnějšího velmistra, jeho nástupem nastal pomyslný zlatý věk na území bruntálského panství – vznikala školská zařízení, nemocnice či horské chaty. Nemalou zásluhu měl s hubertovskými lesmistry J. Micklitzem a posléze A. Wehrbergerem na obnově lesů zalesňováním v nejvyšších partiích Hrubého Jeseníku, zdecimovaných těžbou dřeva v období hospodářského a kulturního rozmachu. Jeho vliv na hospodaření v této oblasti nelze opomenout ve výstavbě lesních komunikací, údržbě a výstavbě loveckých chat, mezi nimiž dominuje chata Ovčárna a v neposlední řadě i v realizaci vysazení kamzíků v roce 1913.
V červnu roku 1892 pobýval v lázních Jeseník a během pobytu se zúčastnil pěšího výstupu z Ramzové na horu Šerák. Arcivévoda Evžen zemřel 30. prosince 1954 v severoitalském Meranu ve věku 91 let.
Ještě pár slov k řádu Německých rytířů vyčtených z jednotlivých klipů. Řád je spojován s obléháním města Akton v roce 1190. Není však vyloučeno, že vznikl ještě o několik desetiletí dříve v Jeruzalému, kde již v polovině 12. století působili řeholní bratři v bílém rouchu s černým křížem pečující o chudé a nemocné. První zmínka o přítomnosti řádu v naších zemích pochází z 15. dubna 1204, kdy jim bylo papežem povoleno usadit se v Praze. V témže období vznikla i komenda opavská (1222). Evžen byl velkým milovníkem přírody a lovu zvěře. Zasadil se o vydání souhlasu císaře s vysazením kamzíka horského v Jeseníkách v roce 1913 do aklimatizační obůrky nad Karlovou Studánkou.
Informací na jednotlivých klipech umístěných ve výstavním sále je mnoho. Stojí určitě za to, aby si je zájemci mohli v klidu přečíst přímo na místě.
Hudební doprovod, kvalitní zpracování výtvarného duchu výstavy a v neposlední řadě i příjemný raut vyvolával u všech návštěvníků velkou spokojenost z tohoto kulturního a společenského setkání.
Spokojenost se všemi podanými informacemi vyjádřil v soukromém rozhovoru i člen řádu Německých rytířů P. Metoděj Hofman OT, farář Bouzova. Vzpomenul také, že má pěkné zážitky i přímo z Jeseníku, kde před mnoha lety vykonával svoji farářskou činnost.
Zahájení vernisáře - zleva L.Slezáková, M.Matela a I.Hornišer. FOTO (JL)
JL, kategorie: Kultura, týden: 05, ročník: 34, rok: 2024 Zpět
| | | | Tento web neuchovává data návštěvníků. | | |