Jesenický týdeník Online Jesenický týdeník
Dnes je pátek 19.07.2024 01:14, jste 21042623. návštěvník přihlášený jako guest.

Internetová kavárna a klub Plíživá kontraInternetová kavárna a klub Plíživá kontra
 

Na hranicích do Polska se dál jezdí, politici a jejich poradci to špatně odhadli

Reaguji na opakované informace ve zpravodajství různých TV stanic v posledních dnech měsíce března. Nejsem daleko od pocitu kampaně k odvrácení zájmu o nákupy v Polsku. Od prvního dubna je zavedena daň ve výši 5 % .Naši odborníci, jak je známe z obrazovek, od prezidenta hokynářů Prouzy, nesmí chybět další znalci všeho, Křeček nebo Kovanda. Všichni nám tvrdili, že nulová daň bude zrušena a nahradí ji tučná daň podobná té naši. Doslova tvrdili "končí nákupní turistika do Polska! a předpoklady, o kolik se tam navýší ceny. Uvedené rady odborníků měly vyvolat pocit, že i tam dojde k podivnému výpočtu a manipulaci s cenami, jako u nás. Mám na mysli, navýší se daň o pět procent, zboží na pultech se zdraží o patnáct procent a podobné skoky. Opačně, daň se sníží o pět procent, toto se ani nevyplatí do cen započítat, také rychlost reakce byla různá, navýšení cen v řádu hodin a doslova do rána, snížení trvalo několik dní, často se šlo i do ztracena.

Zajel jsem, řekněme tomu kontrolní nákup, do Paczkova, známá a navštěvovaná prodejna, ne však z těch nejlevnějších. Cenovky původní, srovnání potvrdilo, že ceny jsou původní. Zeptal jsem se pracovnice u pokladny, odpověď byla, ano víme, že se zavedla daň 5 %, v rámci obratu a pohybů cen se ani nevyplatí s cenami něco dělat, není známo, že by se ceny měly navyšovat. Toto je bez záruky, ale pochybuji, že by se o tom nevědělo. Dokonce pokladní věděla, že se u nás o očekávaném vyhrožování zdražování mluví i píše. Běžně známé nižší ceny, od cigaret velmi citelné, maso, mléčné výrobky, dokonce i cukr šel s cenou na naši úroveň, pečivo, drogerie, podíval jsem se i do domácích potřeb a slyšel o stavebninách, počínaje cihlou a konče střešní krytinou, dodám, povolenou EU. Nedíval jsem se na pohonné hmoty, ale asi dražší, jako u nás nebudou, když tam někdo stále tankuje.

Zajel jsem si přehodit pneumatiky, včetně nasazení na disky a vyvážení, zaplatil jsem bez pár korun tisícovku, káva součástí čekání a dárek, nádobka nemrznoucí kapaliny. Součástí servisu je i čerpací stanice na plyn ve vozidlech. U stojanů jsou zařízení, kterými se plní obsah používaných láhví PB u nás. V Jeseníku je cena náplně za deset kg plynu rovných pět set korun. Zjistil jsem, že tam je možné na počkání bombu naplnit, zvážit a cena za zmíněných deset kg je přesně polovina ceny u nás v Jeseníku. Vše je možné platit i kartou nebo korunami.

Zeptám se, kdo schválil informace, ve znění "konec nákupů v Polsku"? Nebyl to poslední pokus, jak vrátit zákazníky do našich prodejen? Zde by bylo dobré připomenout občanům, příklad, cigarety, náklady na výrobu jsou velmi malé, cena na pultech je mnohem vyšší. Stát má na krabičce neprodané velkou ztrátu daní i DPH, toto získá prodejce v Polsku a nám zbude, případné léčení kuřáka. Ale občan, kuřák získá třetinu ceny na krabičce. Musí to být ekonom, aby pochopil, že odborníci ve vládě jsou naprosto mimo mísu? Stejné to bylo často i u pohonných hmot. Také šlo o velké rozdíly a k naši radosti se musela přidat škoda ekonomiky, za kterou jednoznačně nesou vinu neschopní, nebo snad všeho schopní odborníci ve vládě. Ono jde opravdu o obrovské částky. Snad se tímto bude zabývat i NKU, jak se v posledních dnech mluví o probíhající kontrole hospodaření našich vládců. Snad se dají výsledky kontroly použít a konečně se něco zlepší, místo rad poradců, jak vše okecat.

To, co jsem se pokusil ve stručnosti popsat jsou skutečnosti, nedají se vyvrátit, ale dají se doložit čísly, ceníky a svědectvím spousty zákazníků. Jistě by se našly i podivná balení se sníženou gramáží, kvalitou zboží a tam by se již pan Prouza snad začervenal nebo by raději utekl.

Dalo by se to doplnit návštěvou restaurace, kde oběd je opět příjemné zjištění úspory a ještě kvalita i množství na talíři je podstatně vyšší, jako u nás. Já jsem si úmyslně dal oběd v Jeseníku a stejný v Polsku, ve stylové bývalé lodi na břehu jezera v Otmuchově a toto se mi potvrdilo.

Jiní staví a kupují vše v Polsku, nebo náhradní díly na auta, oblečení i obuv. Je naprosto na místě se zeptat odborníků a zmíněného Prouzy, jak je toto možné a co dělají naše kontrolní orgány.


Bohumil Poulíček, kategorie: Zpravodajství, týden: 07, ročník: 34, rok: 2024

Diskuze nad článkem:

Zpět


 
Společenská kronika (klikni)
1 Odešli z našich řad
2 Řádková inzerce
Nejčtenější články
Rekordní výtěžek z prodeje pun...
Vánoční koncert v Bělé
Nadýchali ještě před Silvestre...
Tradiční silvestrovské střílen...
Nechytejte kočky o Vánocích
Nejčtenější sloupky
Nic není zadarmo
Boj o koryta nebo o principy?
Ne - to byli jen oni - V.+V. L...
JAW Studio
Tento web neuchovává data návštěvníků.