Jesenický týdeník Online Jesenický týdeník
Dnes je pátek 19.07.2024 01:34, jste 21042757. návštěvník přihlášený jako guest.

Internetová kavárna a klub Plíživá kontraInternetová kavárna a klub Plíživá kontra
 

Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund v Horním Domašově

Foto - V naší společnosti jsou lidé, které historie svého místa bydliště, života či narození vůbec nezajímá, nebo je jim naprosto lhostejná. Proti této skupině jsou však mnozí, kteří se ve svém volném čase věnují minulosti a hledají v těchto poznáních své potěšení.

Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund v Horním Domašově

Domašov - Ke druhé skupině lidí patří, mimo mnoho jiných, i Jan Bajza, domašovský rodák, milovník starých dobových fotografií a různých jiných zajímavostí a dějů, z nichž mnohé i sám prožil, nebo je zná z vyprávění.

Honzu Bajzu znám dlouho a často se s ním setkávám. Znám ho jako lesníka, řezbáře i fotografa. Při svých setkáních mě většinou nějakou specialitou ať už z historie lesnictví, myslivosti, nebo také života obce. Vždy najde nějakou dobovou fotografii a zkouší mě, jestli poznám o jaký objekt či chalupu se jedná. Většinou vyhrává.

V poslední době si vzpomněl na některé příhody ze svého dětství. O kterou událost se jedná, sám poví v následujících řádcích: „Většina obyvatel Bělé pod Pradědem zná příběh našich sportovců Věry Čáslavské a Josefa Odložila. Místní lesníci si také pamatují na kosmonauta – kandidáta, Oldřicha Pelčáka, který do zdejších honiteb jezdil lovit jeleny a lesníci ho při těchto lovech doprovázeli. Ale už méně obyvatel ví o pobytu známých cestovatelů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda. Ti po své první cestě Afrikou a Amerikou trávili v roce 1952 od 15. srpna do 1. září v Domašově svou dovolenou. Dovolenou, na níž v tehdejší neklidné společenské atmosféře, našli vytoužený klid v Zotavovně ROH Podlesí (v současnosti Penzion Eduard v Horním Domašově). Svůj čas věnovali procházkám po okolí a zpestřovali si jej i chytáním pstruhů v potoce u chaty. Sám jako dítě si vzpomínám, že byli velice milí a přátelští. Na dovolenou přijeli kabrioletem Škoda, který jim věnovali škodováci a který později vrátili, protože do něj teklo.“

Tato vzpomínka, kdy chodil na zotavovnu s maminkou, která tam pracovala, mu nedala i po dlouhé době spát. Aby zjistil více, navázal písemný kontakt s Muzeem Zlín, archiv H+Z. Jeho vzpomínku pak písemně potvrdili pracovníci archívu, kteří mu i zaslali příslušné fotografie, které tvoří také přílohu tohoto článku.

Je dobře, že v obci jsou lidé, kteří se historii svého nejbližšího okolí věnují a co je úplně výborné, že se o své poznatky dovedou podělit. K tomu mu jistě všichni přejí stále nové poznatky a mnoho elánu k jejich získávání.

H+Z s kabrioletem před zotavovnou ROH. FOTO Archivu Muzea Zlín


JL, kategorie: Zpravodajství, týden: 08, ročník: 34, rok: 2024

Diskuze nad článkem:

Zpět


 
Společenská kronika (klikni)
1 Odešli z našich řad
2 Řádková inzerce
Nejčtenější články
Rekordní výtěžek z prodeje pun...
Vánoční koncert v Bělé
Nadýchali ještě před Silvestre...
Tradiční silvestrovské střílen...
Nechytejte kočky o Vánocích
Nejčtenější sloupky
Nic není zadarmo
Boj o koryta nebo o principy?
Ne - to byli jen oni - V.+V. L...
JAW Studio
Tento web neuchovává data návštěvníků.