O 5G SÍTÍCH A ELEKTROSMOGU S MARTINEM NOVOTNÝM
Jesenický týdeník Online Jesenický týdeník
Dnes je sobota 31.07.2021 07:02, jste 14219401. návštěvník přihlášený jako guest.

Internetová kavárna a klub Plíživá kontraInternetová kavárna a klub Plíživá kontra
 

O 5G SÍTÍCH A ELEKTROSMOGU S MARTINEM NOVOTNÝM
(jj),

Jedním z nejožehavějších témat posledních měsíců v Jeseníku je plánovaný projekt na pilotní testování 5G sítí v několika institucích a firmách, který mezi lidmi vedl k širší debatě o potenciální škodlivosti 5G sítí obecně. Svůj pohled na tuto problematiku představil v sobotu 8. února na pozvání Jesenického týdeníku v Klubu Plíživá Kontra.


O 5G SÍTÍCH A ELEKTROSMOGU S MARTINEM NOVOTNÝM

Přestože v sobotu odpoledne panovalo slunečné počasí, lákající spíše k výletu na hory, dorazilo na přednášku do Plíživé Kontry zhruba 25 návštěvníků, což je samo o sobě důkazem toho, že mezi částí veřejnosti je téma 5G opravdu důležité. Neméně důležité je i pro Martina Novotného, člověka, označujícího se za “ambasadora zdravého životního stylu,” zakladatele webu EMFsmog.cz a spolku Life Resonance, zabývajícího se účinky elektromagnetického záření na organismus a prostředí. Již z tohoto je zřejmé, že na přednášce v Plíživé Kontře se pění chvály na 5G sítě očekávat nedalo, přesto jsem si řekl, že k ní zkusím přistupovat s co nejotevřenější myslí. Sympatické rozhodně bylo, že Martin Novotný se neoznačuje za odborníka. Sebe a spolek Life Resonance označuje spíše za skupinu informovaných laiků, kde “odborníci zatím zůstávají na pozadí”. To, v jakých intencích se bude přednáška odehrávat, prozradil také hned začátek, kdy Novotný vyvrátil některé z nejvíce do očí bijících hoaxů, jejichž šíření se spolek vyvarovává. Na druhou stranu zmínil i argumentační fauly používané propagátory pokroku v telekomunikacích, jako srovnávání výkonu mobilního telefonu s výkonem žárovky. Novotný je možná laikem, nelze mu ovšem upřít, že na vlastní erudici se snaží pracovat a informace skutečně shromažďuje, jakkoli je předkládá jednotnou optikou.
Dokončení na straně 4

O 5G SÍTÍCH A ELEKTROSMOGU S MARTINEM NOVOTNÝM
Dokončení z titulní strany
Jeho přednáška byla komplexní a fenoménu elektromagnetického smogu se věnovala z mnoha různých hledisek – také trvala přes 2 hodiny, nepočítaje následnou diskuzi. Ze začátku se věnoval fenoménu EHS – elektrohypersenzibility, jíž trpí někteří lidé přecitlivělí na elektromagnetické záření. Návštěvníky přednášky seznámil s nejdůležitějšími zkratkami. Dále představil tezi, že operátorům a výrobcům technologií (příkladem prvního budiž Vodafone, příkladem druhého Huaweii) ve spolupráci se regulátory (jako je například Český telekomunikační úřad), nejde primárně o lidské zdraví, ale o peníze, což je teorie, jež může mít populární ohlas, ale už se hůře přímo dokazuje.
V další části přednášky se věnoval fyziologii elektromagnetického záření a následně také patologii, tedy přímo předpokládaným vlivům EMF na lidské zdraví. Korektně zařadil elektromagnetické záření do skupiny potenciálních karcinogenů 2B dle klasifikace Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (tedy vedle benzínu a nafty, ale například i kávy nebo kvašené zeleniny), přičemž ale zmínil, že v případě 5G sítí není vyloučena změna klasifikace. Pečlivě jmenoval počet studií, které mají dokazovat škodlivý vliv elektromagnetického záření na různé aspekty lidského zdraví, ovšem sám zmínil, že všechny dosavadní studie mají jednu potenciálně napadnutelnou chybu – buďto byly uskutečňovány na zvířecích modelech (od octomilek po myši), nebo v jejich případě nebylo možné odfiltrovat všechny ostatní potenciální spouštěče medicínských reakcí a prokázat tak příčinnou souvislost. Konečným důkazem by bylo provedení dvojité slepé studie o dlouhodobém vlivu elektromagnetického záření na člověku, což je (odhlédneme-li od toho, že nelegální) prakticky neproveditelné. O tento typ důkazu se tedy nemohou opřít ani odpůrci 5G, ale samozřejmě ani propagátoři. Menší problém jsem, pravda, měl, s části věnující se prvkům aktivní ochrany proti EMF smogu – přechod na internetové připojení přes kabel či aktivní odpojovač sítě logicky pomoci mohou, ale u různých fólií, nátěrů či oblečení jsem měl pocit, že bych důrazně doporučil každému prověřit, zda se nejedná o vydělávání na lidském strachu a ekvivalent antibakteriálních dek z teleshoppingu.
Závěrem se Martin Novotný věnoval deklarovanému přínosu 5G sítí, kde nastolil otázku, zdali aplikace v rámci internetu věcí (IoT) či řízení autonomních vozidel skutečně přinese více užitku než škody, nad čímž je bezesporu dobré uvažovat. Vyzval také návštěvníky, aby navštívili i další plánovanou přednášku organizovanou kolektivem Cowork Jeseník (13. 2., 17:00, OC Alkron, 3. patro), kde se k plánovanému pilotnímu testování 5G sítí vyjádří jiná skupina lidí včetně zástupců mobilního operátora, a udělali si názor sami. Je tedy vidět, že Novotný se názorových oponentů nebojí a celkový dojem z formálního hlediska přednášky byl kultivovaný.
Následná diskuze s občany již byla o něco “ostřejší” – některé z Novotného argumentů byly zpochybňovány, publikum však dávalo najevo potleskem I verbálními projevy, že většinově je naladěno proti 5G sítím. Hádka však nakonec nedospěla do úplně necivilizovaných rozměrů a z diskuze vyplynuly i některé zajímavé informace – například, že často používaný argument, že 5G sítě běží na frekvencích uvolněné po konci televizního standardu DVB-T, platí pouze pro první dvě frekvenční pásma 5G sítí, nikoli však pro pásmo nejvyšší pohybující se v kmitočtech až okolo 27,5 Ghz. Bude proto zajímavé se zúčastnit i inkriminované přednášky v Coworku Jeseník. Dobrá zpráva na závěr – z přednášky Martina Novotného byl pořízen záznam, z přednášky v Coworku bude podle aktuálních informací pořízen taktéž, navíc by měla být živě streamovaná přes facebook pro ty, kteří nemají dosud rezervované místo či preferují sledování z pohodlí domova. Porovnání obou přednášek bude určitě zajímavé a podnětné.


(jj), 19.2.2020 10:31, zobrazení: 19254

Diskuze nad článkem:


Zpět


 
Inzerce
6JCH http://www.fler.cz/ptak-skrivan
8FACEBOOK JT
Řádková inzerce
Společenská kronika
Za kopcem
Ročník: 31, Číslo: 29
I. anketa
Jesenická nemocnice - věc veřejná
graf
II. anketa
Z klasického týdeníku
Socha Rudoarmějce se stěhuje do České Vsi - 6x
Na jesenickém náměstí září Hvězda - 5x
Voda podraží o šest korun - 5x
Diskriminace už začala - 4x
Testovací místo na Covid-19 za Jesenkou - 4x
Nejčtenější články
Město Jeseník stále neví, jak to bude s centrálním zásobováním tepla! - 19159x
Kdy dostanou šanci nadané děti? - 13520x
MÁ SMYSL VOZIT OPILCE DO OLOMOUCE? - 11746x
Vzpomínáte? I. - 10966x
VZPOMÍNÁTE? III. - 9954x
JAW Studio
Optimalizováno pro rozlišení 1024x768 obrazových bodů a 16 bitovou barevnou hloubku (HiColor)