Jesenický týdeník Online Jesenický týdeník
Dnes je pondělí 20.05.2024 05:10, jste 20715006. návštěvník přihlášený jako guest.

Internetová kavárna a klub Plíživá kontraInternetová kavárna a klub Plíživá kontra
 

Koncert k 35. výročí ženského pěveckého sboru „Radost“

Foto - Třicet pět let. Je to mnoho, nebo málo? Jak se to vezme. U lidí je to téměř polovina života, v éře lidské společnosti je to nic. Lidé v tomto věku dosahují maxima svých schopností, profesního a také osobního uplatnění. U aktivních spolků je to úspěch, zvláště je-li tento spolek obdobou ženského pěveckého sboru „Radost“ z Bělé pod Pradědem.

Koncert k 35. výročí ženského pěveckého sboru „Radost“

Česká Ves – Slavnostní koncert ženského pěveckého sboru „Radost“ z Bělé pod Pradědem v Hotelu Zlatý Chlum v České Vsi dne 8. března dokázal, že třicet pětka je jen číslo. Co však toto číslo znamená u jubilanta? Pár slov z představení sebe samého: „Ženský pěvecký sbor „Radost“ vznikl 3. března 1989 v Bělé pod Pradědem. Zpívat začalo jedenáct žen, sbormistryní je od samého počátku Hana Zápecová. V současné době má sbor osmnáct členek. Během 35 let činnosti prošlo sborem dalších třicet jedna žen. Za dobu svého trvání sbor nastudoval dvě stě pět skladeb – od lidových písní v různých úpravách, přes skladby renesanční a klasické. Do repertoáru sboru patří také písně lidové, latinské, francouzské, hebrejské, dokonce svahilské a africké včetně oblíbených spirituálů.

Nezapomenutelné zážitky si sbor přivezl ze zahraničních vystoupení v srpnu 2007 z Francie, v srpnu 2009 a 2015 z Maďarska, v červenci 2011 z festivalu Makarské kulturní léto v Chorvatsku, v letech 2013 až 2018 z Polska a v září 2017 ze Slovenska. Po kovidové přestávce v letech 2020 – 2021 sbor vystupoval pouze v ČR.“

Výčet vystoupení souborů u nás by byl nekonečný. Vzpomeňme alespoň na pravidelná vystoupení na Svatohubertských mších, dožínkových slavnostech, v jeskyních Na Špičáku a ještě jen pár míst Čechy pod Košířem, Nechanice, Bohuňovice, Vápenná. Lázně Jeseník, Štěpánov, Šternber, Jeseník, Suchá Rudná, Černá Voda a mnoho dalších.

O tom, že za deset let se kvalita souboru neustále zvyšuje, svědčí hodnocení slavnostního koncertu z 8. března 2014 v Kapli Jeseník v JT autorkou E. Valeriánovou: „Sobotní podvečer se díky koncertu k 25. výročí Ženského pěveckého sboru Bělá pod Pradědem stal pro velmi početné obecenstvo hudebním zážitkem týdne. Na začátku koncertu byly prostory Kaple zcela zaplněny a sálem se neslo nedočkavé očekávání. Toto očekávání bylo zcela naplněno krásným zpěvem, hudbou i slovem, které obecenstvo bezmála dvouhodinový program odměňovalo bouřlivým a spontánním potleskem. Koncertem nás provedla svým melodickým hlasem Sylvie Mikulíková.“

Vraťme se však k slavnostnímu koncertu k 35. výročí ŽPS Radost, konaného dne 8. března letošního roku v sále Hotelu Zlatý Chlum. Již dlouhou dobu před sedmnáctou hodinou byla veškerá parkovací místa u hotelu zaplněna. Přicházející na koncert vítaly s úsměvem milé pořadatelky a uváděly hosty na předem rezervovaná místa. Sál se úderem zahájení koncertu zcela zaplnil. Bylo v něm připraveno 250 míst k sezení. I to však bylo málo a odhadem asi padesát hostů muselo zůstat stát. Sál byl pěkně vyzdobený, nasvětlený a ozvučený. Na tóny Te deum (Charpantie) nastoupil soubor na pódium ve složení Hana Zápecová, umělecká vedoucí a dirigentka, Vlasta Ťulpíková, dirigentka a korepetiorka, Magdalena Vávrová, Irena Václavíková, Marta Šťastná, Jarmila Trlicová, Kateřina Machalcová (I. Soprán), Vlasta Ťulpíková, Libuše Janhubová, Věra Palzerová, Pavla Nábělková, Olga Vondrušková, Alena Neugebauerová (II. Soprán), Věra Žítková, Monika Veselá, Hildegarda Frankeová, Sylvie Mikulíková, Soňa Kurečková, Ivana Jelenová (Alt) s hostem Tomášem Zápecou.

V prvé půli koncertu si posluchači poslechli Canticorum iubilo (G.F.Handel), Zajatá (A.Dvořák), Má hvězda (B.Smetana), Létat (L.Šigutová), Adiemus (K.Jenkins), On přišel k nám (český překlad), Syahamba (spirituál), Mulong (tradicionál) a Babylon (spirituál).

Před přestávkou poděkovala sbormistryně H. Zápecová všem sponzorům, příznivcům a fanouškům, dále pak Obci Bělá pod Pradědem a všem starostům – Františku Novotnému, Petru Leškovi, Miroslavu Kružíkovi a Radimíru Neugebauerovi za přízeň a podporu činnosti sboru.

V průběhu přestávky vystoupil Tomáš Zápeca se skladbou Vltava (B.Smetana) a Czardasz (V.Monti).

V druhé půli vystoupil dětský sbor Běláčci s písněmi Pěkný den (I.Rybářová), Dáme klukovi školy (Svěrák, Uhlíř), Anděl (skupina Mirai) a Bělá pod Pradědem – hymna (L.Dorňáková). Společně pak ŽPS s Běláčky zazpívali Dudy z Edymburgu (spirituál kvintet) a Tancuj, tancuj (lidová). Poté již opět samostatně pokračoval sbor v lidovém tónu Horička zelená (z Moravy), Teče voda teče (lidová píseň), Gorale (polská lidová), Na Pavlovskej dolině (B.Smišovský) a Mezi horami (Čechomor). Úplným závěrem pak sbor zazpíval Zahrada Moravy (B.Smišovský), Já se těším (spirituál kvintet ) a Halle, halle Halleluja. K slavnostnímu ceremoniálu koncertu nebylo opomenuto předání květin R. Neugebauerem, předání darů H. Zápecové od sponzorů, přátel a to včetně zástupců družební obce Tulowice.

Ale to ještě nebylo vše. S dojetím vystoupila dosavadní sbormistryně H. Zápecová s tím, že již dozrála k rozhodnutí ukončit svoji sbormistrynskou kariéru a pověřit touto funkci novou sbormistryni ŽPS Radost Vlastu Tulpíkovou. Tento akt samozřejmě provázelo předání všech komponentů potřebných pro tuto funkci a samozřejmě přání hodně úspěchů s tím, že Hana Zápecová se se sborem neloučí, ale bude její řadovou členkou.

Bohatý raut a téměř dvouhodinové vystopení Tomáše Zápecy bylo třešničkou na dortu této velmi pěkné a úspěšné akce.

Za pěkný a nezapomenutelný kulturní zážitek je nutno všem vystupujícím poděkovat.

podpis =Na snímku V.Ťulpíková a H.Zápecová. FOTO (JL.)


JL., kategorie: Kultura, týden: 05, ročník: 34, rok: 2024

Diskuze nad článkem:

Zpět


 
Společenská kronika (klikni)
1 Odešli z našich řad
2 Řádková inzerce
Nejčtenější články
Vánoční koncert v Bělé
Rekordní výtěžek z prodeje pun...
Nadýchali ještě před Silvestre...
Tradiční silvestrovské střílen...
Nechytejte kočky o Vánocích
Nejčtenější sloupky
Nic není zadarmo
Boj o koryta nebo o principy?
Kauza Jindřichov
Jeseník chce stavět plavecký b...
Ne - to byli jen oni - V.+V. L...
JAW Studio
Tento web neuchovává data návštěvníků.